banner2

Rusya'nın gaz hamlesine AB'den rest: Avrupa’da Rus fosil yakıt dönemi sona erdi

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Polonya ve Bulgaristan’ın AB üyesi komşularından gaz aldığını ve Avrupa’da Rus fosil yakıt döneminin sona erdiğini duyurdu.

Dünya 27.04.2022, 15:54 27.04.2022, 16:44
Abone ol
Rusya'nın gaz hamlesine AB'den rest: Avrupa’da Rus fosil yakıt dönemi sona erdi

Rus enerji şirketi Gazprom, rubleyle ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya'ya doğalgaz sevkiyatını tümüyle durdurduğunu açıkladı. Polonya'nın kamu enerji şirketi PGNiG ise Rusya’nın doğal gaz sevkiyatını durdurduğunu teyit ederek, söz konusu adımın sözleşmenin ihlali olduğunu bildirdi.

RUS FOSİL YAKIT DÖNEMİ SONA ERDİ

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Polonya ve Bulgaristan'ın AB üyesi komşularından gaz aldığını ve Avrupa'da Rus fosil yakıt döneminin sona erdiğini bildirdi.

''SÖZLEŞMEYE AYKIRI VE TEK TARAFLI''

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Rusya'nın ruble ödeme talebinin, sözleşmelere aykırı ve tek taraflı bir karar olduğunu belirtti.

KREMLİN: RUBLE İLE ÖDEME ŞART

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gaz sevkiyatının devamı için ülkelerin rubleyle ödeme yapması gerektiğini belirterek, "Doğal gaz için ödeme tarihi geldiğinde müşteriler yeni sistemle ödemeyi reddederse başkanın kararnamesi yürürlüğe girer." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!