banner2

Rusya, NATO'nun İsveç açıklamasına tepki gösterdi: Seçenek değil zorunluluk

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasıyla ilgili, "... ifade özgürlüğü, İsveç ve diğer tüm NATO üyesi ülkelerde kıymetli bir değer. Bu yüzden bu tür uygunsuz hareketler otomatik olarak yasa dışı" demişti.

Dünya 24.01.2023, 20:25 25.01.2023, 00:15
Abone ol
Rusya, NATO'nun İsveç açıklamasına tepki gösterdi: Seçenek değil zorunluluk

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, sosyal medyada yaptığı açıklamada, dini görüşlere saygı gösterilmesinin bir seçenek değil "zorunluluk" olduğunu ifade etti.

Zaharova, uluslararası toplumun hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığa karşı koymakla yükümlü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Uluslararası belgelerde ifade özgürlüğü hakkı, herhangi bir din veya dini uygulama hakkında eleştirel ve aşağılayıcı ifadelerin kullanılmasını, hele Müslümanlar için kutsal olan Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını içermez. Dini görüşlere saygı gösterilmesi, bir seçenek değil zorunluluktur. Stoltenberg bunu neden bilmiyor? Çünkü Batı, Avrupa'da kilit yerlere eğitimsiz insanları atıyor. Bunları yönetmek kolay. Böylece Avrupalıların birçoğu manipüle ediliyor. Eğer Anglosaksonların kontrolündeki ülkeler, herkesi var olmayan cinsiyetleri tanımaya zorluyorsa, onların milyonlarca kişinin kutsal gördüğü şeylere saygı göstermesi gerekiyor."

"YASA DIŞI DEĞİL"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün yaptığı açıklamada, "İsveç’in başkentinde Kur'an-ı Kerim'in yakılması ve başka olaylara İsveç hükümeti hemen sert tepki göstererek, bunları kınadı. Ama ifade özgürlüğü, İsveç ve diğer tüm NATO üyesi ülkelerde kıymetli bir değer. Bu yüzden bu tür uygunsuz hareketler otomatik olarak yasa dışı değil" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!