banner2

Rusya ipleri kopardı! AİHM'den çıktı

Rusya Federasyonu Parlamentosu’nun alt kanadı Duma, Moskova’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargı sisteminden çıkışını öngören tasarıyı kabul etti. Rusya’nın 15 Mart’tan itibaren AİHM kararlarına uymayacağını öngören tasarı da kabul gördü.

Dünya 07.06.2022, 23:34 08.06.2022, 00:01
Abone ol
Rusya ipleri kopardı! AİHM'den çıktı

Avrupa Birliği (AB) ve Rusya arasındaki ilişkiler tamamen kopma aşamasına geldi. Rusya, kendilerine yönelik AB’den gelen yaptırımlar ve Avrupa Konseyi'nde söz hakkının kısıtlanmasını gerekçe göstererek 15 Mart’ta, Avrupa Konseyi’nden resmen çekilmişti. Bu girişime bağlı olarak Rusya Federal Meclisi'nin alt kanadı Devlet Duması’nda bugün yeni bir karara imza atıldı.

DAVALAR KABUL EDİLMEYECEK

Devlet Duması’nda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarının Rusya'da uygulanmamasına ilişkin yasa tasarısı milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Kabul edilen yasa tasarısına göre, Rusya’nın, Avrupa Konseyi’nden resmen çekilme kararı aldığı 15 Mart tarihinden sonraki davalar Rusya tarafından kabul görmeyecek. Bu tarihten önce açılan davaları kazananlar 1 Ocak 2023 tarihine kadar Rus mahkemelerine başvuru yaparak tazminatlarını alabilecek. Yasa tasarısına göre, tazminat ödenecek kişilere de Rus para birimi ruble ile ve sadece Rus bankaları üzerinden ödeme yapılacak.

RUSYA ANAYASASI, DEĞERLERİMİZ VE GELENEKLERİMİZLE DOĞRUDAN ÇELİŞİYORDU

Yasa tasarısının Devlet Duması’nda kabul edilmesinden sonra açıklama yapan Devlet Duması Başkanı Viaçeslav Volodin kabul edilen yasa tasarısını savunarak, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Batılı politikacıların elinde ülkemize karşı siyasi mücadelenin bir aracı haline geldi. Bazı kararları Rusya Anayasası, değerlerimiz ve geleneklerimizle doğrudan çelişiyordu” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!