banner2

Rusya Devlet Başkanı Putin ABD'nin çekilmesi için: Trajediyle sonuçlandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Afganistan'daki 20 yıllık ABD varlığının yalnızca trajedilerle sonuçlandığını söyledi.

Dünya 01.09.2021, 11:27 01.09.2021, 12:27
Abone ol
Rusya Devlet Başkanı Putin ABD'nin çekilmesi için: Trajediyle sonuçlandı

ABD'nin son askeri birliğini de Afganistan'dan çekmesiyle beraber ülkedeki 20 yıllık işgal sona erdi.

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin asrdından konuyla ilgili ilk defa konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Afganistan'daki 20 yıllık ABD varlığının yalnızca trajedilere yol açtığını ifade etti.

"AFGANİSTAN'DAKİ 20 YILLIK ABD VARLIĞI TRAJEDİYLE SONUÇLANDI"

Pazartesi günü, ABD Savunma Bakanlığı, son Boeing C-17 Globemaster'ın Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndan ayrılmasıyla, Amerika'nın Afganistan'daki 20 yıllık varlığının sona erdiğini doğruladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Afganistan'daki 20 yıllık ABD varlığının yalnızca trajedilerle sonuçlandığını söyledi. Açıklama, Pentagon'un Pazartesi günü ABD kuvvetlerini taşıyan son uçağın Kabil Havalimanı'ndan ayrılarak Taliban'a tam kontrol vermesiyle Afganistan'daki Amerikan askeri misyonunun sona erdiğini resmen duyurmasından sonra geldi.

Putin, Çarşamba günü ALl-Russian Çocuk Merkezi "Ocean" okulundan öğrencilerle yaptığı toplantıda "Amerikan birlikleri yirmi yıldır bu bölgede (Afgan topraklarındaydı) ve yirmi yıl boyunca orada yaşayan insanları (bunu kimseyi gücendirmeden söyleyebiliriz) medenileştirmeye, kelimenin en geniş anlamıyla toplumun siyasi örgütlenmesi de dahil olmak üzere normlarını ve yaşam standartlarını tanıtmaya çalıştılar." dedi.

"20 YILLIK VARLIĞIN SONUÇLARI DA OLDU"

Rusya Devlet Başkanı, "ABD ve özellikle Afganistan'da yaşayanlarla ilgili trajediler ve kayıpların [...]" bu yaklaşık 20 yıllık varlığın sonuçları olduğunu da sözlerine ekledi.

Putin, "Her şeyin olumsuza döndüğünü söylemesek bile sonuç sıfırdı" dedi.

Ona göre, "bir kimse başkalarıyla ilgili olarak bir şey yapıyorsa, bu insanların en geniş anlamıyla tarihinden, kültüründen, yaşam felsefesinden ve geleneklerine saygıdan hareket etmelidir"

Kaynak: Sputnik

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!