Rusya'dan 'Yaptırımlar bizi etkilemedi' açıklaması! 'İlk şoku atlattık hala paramız var'

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov yaptığı açıklamada Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeterli paraya sahip olduklarını belirten Siluanov, 'Temerrüt ilan etmeyeceğiz, paramız var. Eğer Batılı sistemler bize kapalı olursa yabancılara son seçenek olarak rubleyle ödeme yaparız.' diye konuştu.

Dünya 18.05.2022, 15:35 18.05.2022, 15:37
Abone ol
Rusya'dan 'Yaptırımlar bizi etkilemedi' açıklaması! 'İlk şoku atlattık hala paramız var'

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Moskova'daki 'Yeni ufuklar' isimli bir etkinlikte Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

'İLK ŞOKU ATLATTIK'

Rusya'nın maruz kaldığı yaptırımların ilk şokunu atlatabildiklerini belirten Siluanov, "Evet ekonomimizde düşüş olacak. Ekonominin tüm bu kısıtlamalara tepki vermemesi olanaksızdı. Ancak destek önlemleri almasaydık düşüş daha sert olurdu. İlk şoku atlattığımızı düşünüyoruz ancak yine de ilave yaptırım paketleri hazırlıyorlar." sözlerini kaydetti. 

'MALİ BAĞIMSIZLIĞIMIZI MUHAFAZA EDECEĞİZ'

Diğer yandan teknoloji alanında uygulanan kısıtlamaları aşmanın belli bir süre gerektirdiğine dikkat çeken Siluanov, "Ancak makul bir bütçe ve mali politikayla ilave yaptırımlara direnç sağlayacağız ve mali bağımsızlığımızı muhafaza edeceğiz. Duvarlar örüp kendimizi içerisine kapatmayacağız." sözlerini kaydetti. 

'TEMERRÜT İLAN ETMEYECEĞİZ'

Rusya'nın temerrüde düşme riski ile ilgili değerlendirmede bulunan Siluanov, "Temerrüt ilan etmeyeceğiz, paramız var. Eğer Batılı sistemler bize kapalı olursa yabancılara son seçenek olarak rubleyle ödeme yaparız." diye konuştu.

Batılı ülkelerin yaptırımları sebebiyle Rusya'nın vadesi gelen dış borçlarına yönelik temmerüde düşme ihtimali piyasalarda korku yaratmıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!