banner2

Rusya'dan siber ordu hamlesi! Savaş platform mu değiştirecek?

Rusya'da yazılımcıların yabancı şirketlerde çalışmasını engellemek ve istihdam sağlamak için 'siber bir ordu' kurulması önerildi.

Dünya 22.03.2022, 18:04
Abone ol
Rusya'dan siber ordu hamlesi! Savaş platform mu değiştirecek?

Rusya Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Vasiliy Şpak, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da yaptığı konuşmada, Rus bilişim sektörünün yaptırımlar sonrası aldığı hale ilişkin değerlendirme yaptı. 

RUSYA SİBER ORDU MU KURACAK? 

Rusya'nın siber alanda ciddi bir şekilde askeri yapı kurması gerektiğine dikkat çeken Şpak, "Devletin güvenlik ve savunma amaçlı bir siber ordu kurması son derece doğru olur. Böylelikle yazılımcılara istihdam sağlamış oluruz. Hem profesyonel anlamda hem de vatanseverlik anlamında kendilerini geliştirmiş olurlar." ifadelerine yer verdi. 

BUNU YAPARSAK 10 KERE DAHA DÜŞÜNÜRLER 

Şpak böyle bir hamlenin Rus yazılımcılarının yabancı şirketlerde çalışma isteklerini de azaltacağını ifade ederek, "Böyle bir adım atılırsa, vatanlarını yüksek maaşlı yabancı şirketler için bırakıp gitmeden önce 10 defa düşüneceklerini umuyorum." ifadelerini kullandı. 

ABD'DEN SİBER SALDIRI İDDİASI 

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada, Rusya'nın yaptırımlara karşı kapsamlı bir siber saldırı hazırlığında olduğunu bildirmişti. 

Kremlin Sözcüsü Peskov ise Biden'ın bu suçlamasını reddederek, "Rusya, ABD dahil Batı ülkelerinin birçoğu gibi devlet düzeyinde haydutluk yapmıyor." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!