banner2

Rusya'dan 'Nükleer Santrali silahsızlandırın' çağrısına yanıt! 'Daha savunmasız hale gelir'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Başkan Yardımcısı Ivan Nechayev, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali'nin silahsızlandırılması çağrısını reddetti.

Dünya 19.08.2022, 15:50 19.08.2022, 16:00
Abone ol
Rusya'dan 'Nükleer Santrali silahsızlandırın' çağrısına yanıt! 'Daha savunmasız hale gelir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, dün gerçekleşen görüşmede Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali'nin silahsızlandırılması gerektiğini belirtmişti. 

'YENİ BİR ÇERNOBİL YAŞAMAK İSTEMİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz” ifadelerini kullanırken, Guterres, "Zaporijya Nükleer Santrali'ne verilen herhangi bir zarar intihar olur" dedi.

Rusya ise marttan beri kontrol ettiği santralin silahsızlandırılması ve santral çevresinde silahsız bölge oluşturulması çağrılarını reddetti. 

'SANTRAL DAHA SAVUNMASIZ HALE GELİR'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Başkan Yardımcısı Ivan Nechayev, “Silahsızlandırma santrali daha da savunmasız hale getirir” dedi.

Nechayev, Rusya’nın durumu incelemek üzere Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) temsilcilerinin çok yakın zamanda tesisi ziyaret etmesini beklediklerini dile getirdi.

TESİS ASKERİ SALDIRILARA HEDEF OLUYOR 

Nükleer santralde çalışan Ukraynalı işçiler, geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda tesiste nükleer bir facia yaşanabileceği uyarısında bulunarak, “tesisin sürekli askeri saldırıların hedefi" olduğunu ifade etmişti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!