Rusya'dan NATO'ya Ukrayna uyarısı! 'Yazılı bir teminat bekliyoruz'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Batılı ülkelerin doğuya doğru genişlemeyeceğine doğru yazılı bir teminat isteyerek, bir hafta süre verdi.

Dünya 14.01.2022, 17:31 14.01.2022, 18:30
Abone ol
Rusya'dan NATO'ya Ukrayna uyarısı! 'Yazılı bir teminat bekliyoruz'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Batılı ülkelerden NATO'nun doğuya doğru genişlemeyeceğine dair yazılı bir teminat istedi ve bunun için bir haftalık mühlet verdi. 

Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, 'Artık sabrımız kalmadı' ifadelerini kullanan Lavrov, batının kibirle hareket ettiğini ve sağduyuyu ihmal ederek gerilimi artırdıklarını açıkladı.

RUSYA YAZILI BİR TEMİNAT BEKLİYOR

Lavrov, Batı ülkelerinin doğuya doğru genişlemeyeceğine dair Washington ve NATO'dan önümüzdeki haftaya kadar yazılı bir teminat beklediğini bildirdi.

ABD BU TALEPLERİ REDDEDİYOR 

ABD yönetimi ve müttefikleri Moskova'nın bu talebini kesin bir dille reddederken, bu hafta oluşan yoğun diplomatik trafik sonrası NATO tarafından yapılan açıklamada yeni üyelere kapılarının açık olduğu bildirildi. 

'KIRMIZI ÇİZGİYİ AŞMAYIN'

Kırım'ı işgal eden Rusya, Ukrayna'yı işgal etmek gibi bir niyeti olmadığını ifade ediyor. Ayrıca Ukrayna ve eski SSCB ülkelerinin NATO'ya üye kabul edilmesinin kırmızı çizgi olduğunu ifade ederek, bu çizginin aşılmaması konusunda uyarıyor. 

RUSYA'DAN ANİ TATBİKAT KARARI

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Sibirya'nın doğusu ve uzak doğudaki askerlerin uzak mesafelere konuşlandırıldıktan sonra görevlerini yerine getirmek için ne derece hazır olduklarını ölçmek için ani bir tatbikat kararı aldıkları bildirildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!