Rusya'dan NATO ile ipleri geren açıklama! 'Avrupa'ya nükleer füze yerleştirebiliriz'

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov NATO'dan bekledikleri güvenlik garantisi konusunda kendileriyle temasa geçilmezse, Batı ile krizin büyüyebileceğini ve hatta Avrupa'ya orta menzilli nükleer füzeler yerleştirmek zorunda kalabileceklerini ifade etti

Dünya 14.12.2021, 17:17
Rusya'dan NATO ile ipleri geren açıklama! 'Avrupa'ya nükleer füze yerleştirebiliriz'

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, gündem ile ilgili Rus haber ajansı RIA'ya açıklamalarda bulundu.

'CEVABIMIZIN ASKERİ VE TEKNİK BOYUTTA OLMASINA YOL AÇACAKTIR'

Ryabkov, NATO'dan bekledikleri güvenlik garantisi konusunda kendileriyle temasa geçilmezse, Batı ile krizin büyüyebileceğinin altını çizerek, "Soruna siyasi ve diplomatik bir çözüm bulunamaması cevabımızın askeri ve teknik boyutta olmasına yol açacaktır." dedi.

'NÜKLEER FÜZE YERLEŞTİRMEK ZORUNDA KALABİLİR'

Avrupa'ya orta menzilli nükleer füzeler yerleştirmek zorunda kalabileceklerini ifade eden Ryabkov, bu durumun yeni cepheleşmeye yola açacağını söyledi. Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması 1987'de, dönemin Amerikan Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği'nin lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanmıştı. Antlaşma Avrupa'da bu füzelerin kullanımını yasaklıyor. Ancak eski ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'nın anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle 2019'da anlaşmadan ayrılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!