Rusya'dan NATO açıklaması! 'Muhabere potansiyelini önemli derecede artırdı'

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Savunma Bakanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada NATO'nun Rusya sınırlarına kadar yaklaştığına dikkat çekerek muhabere potansiyelini önemli ölçüde artırdıklarını belirtti.

Dünya 24.05.2022, 17:47
Rusya'dan NATO açıklaması! 'Muhabere potansiyelini önemli derecede artırdı'

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü Savunma Bakanları Toplantısı'na çevrimiçi olarak katıldı. 

Burada yaptığı konuşmada NATO'nun sınırlarına oldukça fazla yaklaştığını belirten Şoygu, muharebe potansiyelini oldukça fazla oranda artırdıklarını açıkladı. 

Doğu Avrupa'da kolektif güvenlik durumunun önemli ölçüde kötüleştiğine dikkat çeken Şoygu, NATO'nun doğuya doğru genişlediğini ve Rus topraklarının yakınlarına saldırı silahlarının konuşlandırıldığını iddia etti. 

'BATI BİZİ DİKKATE ALMIYOR'

Şoygu, Rusya'nın çabalarına rağmen sorunları çözme tavsiyelerinin Batılı ülkeler tarafından dikkate alınmadığını belirtti. 

Şoygu açıklamasında, ABD’nin mevcut uluslararası güvenlik mimarisini tamamen ortadan kaldırmak için bir rota belirlediğini söyledi.

'NATO MUHAREBE POTANSİYELİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIRDI'

"Kuzey Atlantik İttifakı, sınırlarımıza yaklaştı ve muharebe potansiyelini önemli ölçüde artırdı. Ukrayna'nın NATO'ya katılması, topraklarında koalisyon askeri altyapısını konuşlandırması için çabalar yoğunlaştırıldı. Ukrayna, Rusya üzerinde bir baskı aracı olarak kullanılan, bize düşman bir devlete dönüştü. Dahası Ukrayna'nın nükleer silahlar ve bunların dağıtım araçlarını yaratacağı konusunda gerçek bir tehdit var."

'DONBAS'TAKİ İNSANLARI SOYKIRIMDAN KORUMAK İÇİN OPERASYON BAŞLATTIK'

Rusya'nın "Donbas’taki insanları soykırımdan korumak için özel bir askeri operasyon başlattığını" iddia eden Şoygu, "Ukrayna'nın nükleersiz ve tarafsız statüsünün sağlanması, silahsızlandırılması ve Nazilerden arındırılmasını" amaçladığını anlattı.

Batı’nın, Ukrayna birliklerinin yenilgisinden korktuğunu ve bu ülkeye acilen ölümcül silah tedarikini organize ettiğini ifade etti.

"Batı'nın, Kiev rejimine yaptığı geniş çaplı yardıma ve Rusya'ya yönelik yaptırım baskısına rağmen tüm görevler tamamlanana kadar özel askeri harekata devam edeceğiz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!