Rusya'dan İsveç ve Finlandiya'ya açık tehdit: Karşılık veririz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun genişlemesi ve Ukrayna'daki son duruma ilişkin, NATO'nun İttifak'a girişlerinin ardından Finlandiya ve İsveç'e altyapı kurması halinde aynen karşılık vereceğini söyleyerek tehdit etti.

Dünya 30.06.2022, 03:04
Rusya'dan İsveç ve Finlandiya'ya açık tehdit: Karşılık veririz

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşa değinen Putin, "Nihai amacımız Donbas'ı özgürleştirmek ve güvenlik garantilerini almak" dedi. Rus lider, Ukrayna'daki özel askeri operasyonun hedeflerinin ise değişmediğini fakat değişik taktikler olabileceğini ifade ederken, ülkesinin Ukrayna'da ilerlediğini ve hedeflerine ulaştığını savundu.

PUTİN AÇIK AÇIK TEHDİT ETTİ 

NATO'nun genişleme politikası hakkında da konuşan Putin, NATO'nun İttifak'a girişlerinin ardından Finlandiya ve İsveç'e altyapı kurması halinde aynen karşılık vereceğini söyledi.

28 Haziran tarihinde İspanya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in katıldığı dörtlü zirve gerçekleşmişti. Zirve sonunda Türkiye-İsveç ve Finlandiya tarafından imzalanan ortak Memorandum'la İsveç ve Finlandiya'ya NATO üyeliği yolu açılmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!