Rusya'dan füze denemesi! Putin'den ABD ve Japonya'ya gözdağı

Rusya Savunma Bakanlığı, yeni bir denizaltı savunma füzesi sisteminin Japon Denizi'nde başarılı bir şekilde test edildiğini açıklarken Moskova'nın bu adımı Japonya ve ABD'ye gözdağı olarak yorumlandı.

Dünya 07.05.2022, 10:36 07.05.2022, 11:31
Abone ol
Rusya'dan füze denemesi! Putin'den ABD ve Japonya'ya gözdağı

Vladamir Putin'in emriyle 24 Şubat sabahı Ukrayna'ya başlattığı askeri operasyon nedeniyle uygulanan yaptırımların ardından Rusya-Japonya ilişkileri gergin bir döneme girdi. Moskova'dan bölgede gerilimi arttıracak bir hamle geldi.

FÜZE DENEMESİ

Rusya Savunma Bakanlığı, bir denizaltı savunma füzesi sisteminin son versiyonunun Japon Denizi'nde başarılı bir şekilde test edildiğini duyurdu.

ABD VE JAPONYA'YA GÖZDAĞI

Rusya'nın Pasifik Filosundaki Korvet tipi bir savaş gemisinden "Otvet" sistemiyle fırlatılan füzenin belirlenen su altı hedefini isabetli şekilde vurduğu kaydedildi. Moskova'nın adımı, Japonya ve Pasifik bölgesindeki en büyük müttefiki olan Washington'a gözdağı olarak yorumlandı.

DÜŞMAN DENİZALTILARI YOK ETMEK İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Düşman denizaltıları yok etmek için tasarlanan denizaltı karşıtı füze sistemi "Otvet"in, "91R1 Kalibr" füze sistemi baz alınarak geliştirildiği biliniyor. Korvet, firkateyn ve diğer tipteki savaş gemilerine kurulabilen sistem aracılığıyla çeşitli füze türlerinin ateşlenebildiği belirtiliyor. 50 kilometreye kadar atış menzilli bulunan "Otvet" sistemi ile fırlatılan füzeler denizin 800 metre altında bulunan hedefleri vurabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!