banner2

Rusya'dan flaş 'Tahıl koridoru' kararı!

Rusya'dan Türkiye'nin öncülüğünde imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması'yla ilgili sürpriz bir adım geldi. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Tahıl Koridoru Anlaşması'na katılımın durdurulduğu belirtildi.

Dünya 29.10.2022, 21:16 29.10.2022, 21:30
Abone ol
Rusya'dan flaş 'Tahıl koridoru' kararı!

Tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin belge, geçtiğimiz temmuz ayının 22'sinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından imzalandı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte çok sayıda tahıl gemisi yola çıktı.

RUSYA'DAN "FAKİR ÜLKELERE GİTMİYOR" TEPKİSİ GELDİ

Anlaşmanın bir süre uygulanmasının ardından Rusya cephesinden gemilere ilişkin itiraz geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, tahıl gemilerinin fakir ülkeler yerine Avrupa'ya gittiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la konuyu görüşeceğini dile getirdi. Putin'in çıkışının ardından tahıl gemileri yine de yola çıkmaya devam etti.

ANLAŞMADAN ÇEKİLME KARARI ALDILAR

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bugün ise konuyla ilgili sürpriz bir açıklama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'na katılımı durdurduğu ifade edildi.

SALDIRILAR NEDENİYLE ÇEKİLMİŞLER

Rusya, anlaşmadan vazgeçmesinin sebebi olarak son zamanlarda Karadeniz'de bulunan Rus filosuna yapılan saldırıları gösterdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!