Rusya'dan Almanya'ya Sovyet notası! 'Alaycı bir saygısızlık olarak görüyoruz'

Rusya'nın Berlin Büyükelçiliği'nin Almanya'nın Brandenburg eyaletinin Werneuchen kentindeki Sovyet Savaş Mezarlığı'na saygısızlık edildiği gerekçesiyle Almanya Dışişleri Bakanlığı'na protesto notası verdiği belirtildi.

Dünya 09.08.2022, 18:28
Rusya'dan Almanya'ya Sovyet notası! 'Alaycı bir saygısızlık olarak görüyoruz'

Rusya'nın Berlin Büyükelçiliği ülkede bulunan Sovyet anıt ve mezarlıklarına yönelik korkunç saygısızlık olaylarının devam ettiği ve kısa süre önce bir Alman Neonazi taraftarının Werneuchen’de Sovyet Savaş Mezarlığı'na ırkçı söylemlerle saygısızlık yaptığını gösteren bir videonun internette yayınladığını belirterek Almanya'ya protesto notası verildiğini açıkladı. 

'AVRUPA'YI NAZİZMDEN KURTARANLARA KARŞI SAYGISIZLIK YAPILDI'

Yapılan açıklamada, "Bu çirkin eylemi, etnik nefreti kışkırtma ve dünyayı ve Avrupa’yı Nazizm’den kurtarmak için hayatlarını kaybeden askerlerin anısına alaycı bir saygısızlık olarak görüyoruz" ifadelerine yer verildi. 

PROTESTO NOTASI VERİLDİ 

Alman adli makamlarına da bilgi verildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Alman Dışişleri Bakanlığına, olayın koşullarını belirlemek için kapsamlı önlemlerin alınması, faillerin hesap vermesi ve 16 Aralık 1992 tarihli Rus-Alman Savaş Mezarları Anlaşması uyarınca anıtın güvenliğinin sağlanmasının talep edildiği bir protesto notası verildi." sözleri kaydedildi. 

EMNİYET SALDIRIYI DOĞRULADI 

Werneuchen kentinden sorumlu Ost Emniyet Müdürlüğü de anıta saygısızlık yapıldığını doğrularak bir tanığın, kimliği belirsiz bir kişinin anıta idrarını yaptığı, başka bir kişinin de görüntü aldığını polise bildirdiğini açıkladı.

Konuyla alakalı soruşturma başlatıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!