banner2

Rusya'dan ABD'ye PKK tepkisi: Türkiye'ye destek verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'yi, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG'yi destekleyerek bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçladı.

Dünya 07.12.2022, 23:33
Abone ol
Rusya'dan ABD'ye PKK tepkisi: Türkiye'ye destek verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington'un bölgede "böl ve yönet" taktiğini uzun zamandır desteklediğini savundu.

''ABD GÜÇLERİ YASA DIŞI OLARAK FIRAT'IN DOĞUSUNDA''

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki kaos ortamından Washington Yönetimini sorumlu tuttu. Lavrov, ABD güçlerinin Fırat'ın doğusunda yasa dışı şekilde bulunduğuna dikkat çekti.

Terör örgütü PKK-YPG teröristlerini kastederek,"ABD bulunduğu bölgelerde Türkiye karşıtı ayrılıkçı ve silahlı grupları" destekliyor diyen Lavrov, bu durumun haklı olarak Türkiye'yi endişelendirdiğini vurguladı.

"ABD SURİYE'DE BÖL VE YÖNET TAKTİĞİNİ UYGULUYOR"

Rus Bakan, ABD'nin PKK-YPG teröristlerini hem Türkiye hem de rejim güçlerine karşı kullandığını savundu. Lavrov, ABD'nin, bölgede, "böl ve yönet" taktiğini uzun zamandır desteklediğini vurguladı. Suriye'deki istikrarsızlığın nedeni olarak Washington yönetiminin politikalarını gösterdi.

"TÜRKİYE VE SURİYE ARASINDAKİ GÖRÜŞMELERİ DESTEKLİYORUZ"

Lavrov, Rusya olarak Astana formatında Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini yineleyerek, Türkiye'nin terörden kaynaklanan endişelerinin giderilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Terörle mücadele konusunda Ankara ve Şam arasındaki 1998 tarihli Adana Mutabakatını hatırlan Rusya Dışişleri Bakanı, Türkiye ve Suriye arasındaki diyaloğu desteklediklerini bildirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!