banner2

Rusya bu hamleye çok kızacak: NATO'dan tehlikeli adım: Doğu Avrupa'daki askeri varlığını arttırıyor

NATO'nun yeni hamlesi Rusya'yı daha da kızdıracak. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, doğu kanadında binlerce askeri yüksek hazırlık seviyesine geçirdiklerini duyurdu. Bu hamleye henüz Rusya'nın nasıl bir yanıt vereceği bilinmiyor. Ukrayna-Rusya savaşıyla gerilen ilişkiler, karşılıklı yaptırımlar halinde devam ediyor.

Dünya 09.09.2022, 21:17
Abone ol
Rusya bu hamleye çok kızacak: NATO'dan tehlikeli adım: Doğu Avrupa'daki askeri varlığını arttırıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ortak basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, doğu kanadında binlerce askeri yüksek hazırlık seviyesine geçirdiklerini duyurdu. Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya kabul edilmesine üye ülkelerden kaçının onay verdiğini de açıkladı.

"YÜZBİNLERCE ASKERİ YÜKSEK HAZIRLIK SEVİYESİNE GEÇİRİYORUZ"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "İttifakın doğu kanadındaki varlığımızı önemli ölçüde artırıyoruz, önemli boyutta hava ve deniz kuvvetleri tarafından desteklenen yüzbinlerce askeri yüksek hazırlık seviyesine geçiriyoruz." ifadesinde bulundu.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya kabul edilmesine ilişkin açıklama yapan Stoltenberg, "Protokolü ittifaka üye 30 ülkeden 24'ü onayladı." dedi.

BLINKEN'DAN RUSYA AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, "Kremlin'in saldırganlığına karşı durmanın maliyeti yüksekken, geri durmanın maliyeti daha da yüksek olacaktır... Avrupalı dostlarımızı muhtaç (soğukta açıkta) bırakmayacağız." dedi.

Rusya'nın Ukrayna'ya gönderdiği takviyelerin büyük bedel ödediklerini gösterdiğini ifade eden Blinken, "Ukrayna'da muazzam sayıda Rus kuvveti var ve maalesef Devlet Başkanı Vladimir Putin, trajik, korkunç bir şekilde gösterdi ki, Rusya'ya büyük bedel ödetme pahasına çok sayıda insanı bunun içine atacak." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!