Rusya, Alman Heinrich Böll Vakfı'nın faaliyetlerini durdurdu: İstenmeyen bir örgüt

Rusya Başsavcılığı, Alman Heinrich Böll Vakfı'nın faaliyetlerini Rusya'daki faaliyetlerini durdurdu. Başsavcılık, vakfı "istenmeyen bir örgüt" ilan etti. Kararın gerekçesi ise ‘ülkenin anayasal düzenini ve güvenliğini tehdit ediyor’ olarak açıklandı.

Dünya 23.05.2022, 21:51
Rusya, Alman Heinrich Böll Vakfı'nın faaliyetlerini durdurdu: İstenmeyen bir örgüt

Birçok ülkede faaliyet yürüten Alman Heinrich Böll Vakfı’nın Rusya’daki faaliyetleri yasaklandı. Alman Vakıfları tıpkı Türkiye'de olduğu gibi Rusya'da da etkin faaliyet yürütüyordu.

İSTENMEYEN BİR ÖRGÜT!

Rusya Başsavcılığı, vakfı "istenmeyen bir örgüt" ilan etti. İddiaya göre ülkenin anayasal düzenini ve güvenliğini tehdit ediyor. Aslında karar Rusya'da vakıf yasağı anlamına geliyor.

Rusya'da, "istenmeyen" olarak sınıflandırmaya, etkilenen bir kuruluşun yasağa rağmen çalışmaya devam etmesi durumunda ek cezai sonuçlar eşlik ediyor. Eğer yaparlarsa, sekiz yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalırlar. Böll Vakfı, Rus yetkililerin "istenmeyen" olarak nitelendirdiği 56. yabancı sivil toplum kuruluşu.

Böll Vakfı'nın Berlin'deki genel merkezi

Nisan ayının başında Rusya , Yeşillere yakın olan Böll Vakfı da dahil olmak üzere birçok siyasi vakfın kapatılmasına karar vermişti

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİ DESTEKLİYORLAR”

Türkiye'deki Alman vakıfları birçok toplumsal olayda gündeme gelmişti. Bu vakıfların Türkiye'de terör örgütlerini desteklediği iddiaları da basında sıkça yer aldı. Alman partileriyle bağlantılı bu vakıflar, Türk medyasında artık dikkatle izleniyor.

Almanya, hem Avrupa'da FETÖ, PKK/PYD ve DHKP-C gibi terör örgütlerine göz yumuyor hem de Türkiye'deki vakıfları aracılığı ile toplumsal provakatif eylemleri destekliyor. Bu vakıfların isimleri, Türkiye'deki birçok olayda sıkça gündeme gelmişti.

“ALMAN DERİN DEVLETİNE ÇALIŞIYORLAR”

2002 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlu, Alman vakıfları hakkında "Türkiye’de Alman derin devletinin temsilcileri, gerçekte Alman Dış İstihbarat Servisi olan BND mensubu olup; bir kısmı diplomatik dokunulmazlık kapsamında, bir kısmı gazeteci, akademisyen, serbest araştırmacı, sendikacı kimliğinde; diğerleri de vakıf temsilcisi olarak kesintisiz faaliyet göstermektedirler" ifadelerini yazmıştı.

Hablemitoğlu, bu vakıfların Türkiye değerlerine karşı olduklarını devleti parçalamak istediklerini dile getirmişti.

Necip Hablemitoğlu

4 VAKIF ÖN PLANDA

Türkiye’deki Alman vakıflarından dördü öne plana çıkıyor. Kondrad Adenauer Vakfı Hristiyan Demokrat CDU’ya, Frıedrıch Ebert Vakfı Sosyal Demokrat SPD’ye, Frıedrıch Nauman Vakfı Liberal FDP’ye ve Heınrıch Böll Vakfı Yeşiller Partisine bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

TRT Haber'in haberine göre, Alman vakıflarının her biri farklı konulara odaklanmış durumda.

Bazısının FETÖ’yü desteklediği bazısının ise PKK/PYD'ye fon sağladığı yönündeki iddialar medyada yer aldı.

Bu vakıfların, Türkiye karşıtı yayın yapan medya kuruluşlarından, gazetecilere ve STK'lara kadar fon desteklerinin olduğu da öne sürüldü. Aktardıkları meblağların ise milyonlarca euroyu aştığı konuşuldu.

Toplumsal olayların arkasındalar

Yakın geçmişte Alman vakıflarının birçok toplumsal olayın arkasında yer aldığı ortaya çıktı.

Örneğin Friedrich Naumann Vakfı'nın adı 16 Nisan 2017'deki Anayasa referandumuna karıştı. Vakfın 2017 Mart'ında ev sahipliği yaptığı toplantıda 'hayır' oyu kullanılması çağrısı yapıldı.

Gezi olaylarının yanı sıra PKK'nın hendek eylemlerinde, hatta Artvin-Cerattepe olaylarında da Alman vakıflarının adları geçti.

Berlin ile olan bağları inkar etmiyorlar

Türkiye’deki bu Alman vakıfları, Berlin ile olan bağlarını inkâr etmiyor. Ancak ülkesindeki Türk derneklerine sıkı kontroller getiren Alman yönetiminin, bu vakıflara yönelik eleştirilere tahammülü yok.

Alman vakıflarının Türkiye’deki faaliyet ve işbirlikleri Türk medyasında artık dikkatle izleniyor ve eleştiriliyor. Son yıllarda Ankara'nın attığı adımlar, bu vakıfların Türkiye karşıtı faaliyetlerini eskisi gibi yürütmelerinin önüne geçmiş durumda.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!