banner2

Rusya açıkladı: Karabağ'daki Ermeni gruplar silahlarını teslim ediyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki Ermeni grupların silahlarını teslim etmeye başladığını duyurdu.

Dünya 22.09.2023, 20:16 22.09.2023, 21:09
Abone ol
Rusya açıkladı: Karabağ'daki Ermeni gruplar silahlarını teslim ediyor

Azerbaycan, Karabağ'da başlattığı antiterör operasyonu bir günde tamamlandı. Burada Azerbaycan ordusuna direnemeyen yasa dışı silahlı Ermeni gruplar, beyaz bayrak çekmek zorunda kaldı.

"SİLAH BIRAKANLAR AFFEDİLECEK"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, yaptığı açıklamada Karabağ'da silah bırakan Ermenilerin affedileceğini açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki Ermeni grupların silahlarını teslim etmeye başladığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açılamada, Ermeni grupların, 6 zırhlı araç ve 800'den fazla silah teslim ettiği belirtildi.

KARABAĞ'DAKİ ANTİTERÖR OPERASYONU

44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı sonrası Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki sözde rejimin attığı adımlar, tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Sözde rejim, son günlerde bulundukları bölgede, Azerbaycan ordusunun mevzilerine yakınlaşmak, kendi mevzilerini pekiştirmek için siper kazma ve farklı istihkam faaliyetleri ve sabotaj girişimleri gibi bir dizi provokasyonlarda bulundu.

Ermeni silahlı gruplar, son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmaya ve arazilere mayın döşemeye devam etti.

Azerbaycan'dan gelen, sözde rejimin feshedilmesi taleplerine rağmen Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda, 9 Eylül'de sözde "cumhurbaşkanlığı seçimi" yapılması tansiyonu daha da yükseltti.

Son olarak 19 Eylül'de Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunda mayının üzerinden geçen Azerbaycan devlet kurumuna ait kamyondaki 2 kişi hayatını kaybetti.

Olay yerine giden polis aracının da başka bir mayının üzerinden geçmesi sonucu 4 polis şehit oldu. Bunun üzerine Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla lokal antiterör operasyonu başlatmıştı.

Yaklaşık 24 saatlik operasyonun ardından Azerbaycan'ın talepleri kabul edildi ve ateşkes ilan edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!