banner2

Rüşvet almakla suçlanan Menendez köşeye sıkıştı! Partisinden istifa sesleri yükseldi!

Türkiye karşıtı eylemleri ile bilinen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez ve eşi Nadine Menendez hakkında rüşvet suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Rüşvet davası sonrası Menendez, partisi tarafından da istenmeyen adam ilan edilirken Demokrat Parti'nin önde gelen isimleri,Menendez'in senatörlükten de istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Dünya 26.09.2023, 10:21 26.09.2023, 11:06
Abone ol
Rüşvet almakla suçlanan Menendez köşeye sıkıştı! Partisinden istifa sesleri yükseldi!

Hakkındaki rüşvet soruşturmasında iddianame açıklanan, Türkiye karşıtı Demokrat Partili Senatör Bob Menendez, partisinden yükselen istifa çağrılarıyla karşı karşıya.FBI'ın evinde yüzbinlerce dolar karşılığa denk gelen külçe altın ve para bulmasının ardından ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden ayrılan Menendez'e kendi seçim bölgesi New Jersey'deki neredeyse tüm Kongre üyeleri istifa et çağrısı yaptı.

"PARTİNİN İMAJINA ZARAR VERİYOR"

Demokrat partili vekiller, ülke tarihinde görevi süresince rüşvetle iki defa suçlanan ilk isim olan Menendez'in partinin imajına ciddi zarar verdiğini belirtirken, suçlamaların ciddiyetine dikkat çekti. İstifa kıskacına giren ve çarşamba günü hakim karşısına çıkacak olan Menendez ise çareyi kendisinin de eski avukatı olan ve Başkan Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'a da hizmet veren Abbe Lowell ile anlaşmakta buldu.

"UMARIM ONURLU BİR ÇIKIŞ YOLU SEÇER"

Menendez'e karşı Demokrat Parti'den ilk istifa çağrısı, Senatör John Fetterman'dan geldi. Menendez için "Umarım onurlu bir çıkış yolu seçer ve yargılanmasına odaklanır" diyen Fetterman, suçu kanıtlanana kadar herkesin masum olduğuna vurgu yapsa da "İddiaların ciddi ve spesifik niteliği göz önüne alındığında ulusal politika üzerinde etkili olmaya devam etme hakkına sahip değildir" dedi. 

İSTİFA ÇAĞRISI 

Partinin bir diğer önemli ismi Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de, Menendez'in altın külçeleri, Mercedes marka lüks bir aracı ve diğer hediyeleri rüşvet olarak kabul etmekle suçlanmasının ardından tecrübeli senatöre istifa çağrısı yaptı.

TÜM ÜYELERİ İLGİLENDİRİYOR

Ocasio-Cortez, "Durum oldukça talihsiz, ancak şu anda Senatör Menendez'in istifa etmesinin kendi yararına olacağına inanıyorum" dedi. Genç kongre üyesi, Cumhuriyetçi ya da Demokrat olmak fark etmeksizin tutarlılığın önemli olduğunu, suçlamaların sadece Menendez'i değil Demokrat Parti'nin tüm üyelerini ilgilendirdiğini belirtti.

"EN İYİSİ KENARA ÇEKİLMESİ"

Pazar günü ayrıca bir diğer Demokrat Partili New Jersey Kongre üyesi Josh Gottheimer, CNN'e verdiği mülakatta Menendez'e istifa çağrısını yineleyerek, "Önümüzde seçimler olduğu için bizi oyalayacak pek çok şey var.Bence en iyisi kenara çekilmesi ve bizim de meselelere odaklanmamız" dedi. Kasım 2024'te yapılması planlanan seçim öncesinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump anketlerde Biden'ın yaklaşık 10 puan önünde bulunuyor. Öte yandan Kongre'nin alt kanadında görev yapan Andy Kim de , Menendez'e karşı Senato ön seçiminde yarışacağını açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!