Ruslar Türk vatandaşı olmaya başladı! Yabancılara satılan konutlarda Ruslar önde geliyor

Rus vatandaşları Ukrayna'yı işgal girişimi sonrası yaptırımlara maruz kalan ülkelerinden ayrılarak Türkiye'den vatandaşlık alma yoluna gitti. 400 bin dolarlık yatırımla Türk vatandaşlığı alan Ruslar Türkiye'de yeni hayat kurmaya başladı.

Dünya 17.08.2022, 16:51 17.08.2022, 18:10
Abone ol
Ruslar Türk vatandaşı olmaya başladı! Yabancılara satılan konutlarda Ruslar önde geliyor

Türkiye'de 400 bin dolarlık yatırım ile vatandaşlık alma yolu, Ukrayna'yı işgal girişimi sebebi ile yaptırımlara maruz kalan Rus vatandaşlarını cezbetmeye başladı. 

Rusya'ya yönelik ağır uluslararası yaptırımlar ve muhalefete yönelik artan baskı, Rusları daha önce büyük ölçüde yalnızca bir tatil yeri olarak gördükleri Türkiye'de yeni fırsatlar aramaya itti.

YABANCILARA SATILAN EVLERİN YÜZDE 60'INI RUSLAR ALIYOR 

Yatırım ile göç konusunda uzmanlaşan Muhammet Yasir Taflan, Middle East Eye'a verdiği röportajda yatırım yoluyla vatandaşlık alanların büyük bir kısmının Rus olduğunu belirterek, yabancılara satılan konutlarda yüzde 60'lık kısmın Ruslar tarafından oluşturulduğunu belirtti. 

Taflan, Ankara'nın vatandaşlık fiyatını artırma kararının yatırımcıların cesaretini kırmadığını söyledi.

4 AYDA 5 BİNE YAKIN EV SATIN ALDILAR 

TÜİK tarafından alınan veriler, Şubat-Haziran 2022 arasında yaklaşık 4.900 Rus'un Türkiye'de ev satın aldığını gösteriyor, bu önceki yıllara kıyasla büyük bir değişiklik olarak öne çıkıyor. 

Gayrimenkul Uluslararası Tanıtma Derneği (GİGDER) Başkan Yardımcısı Bayram Tekce, Ruslar için Türk vatandaşlığının, İspanyol veya Yunan vatandaşlığı almak için Avrupa'ya seyahat etmeleri yasaklandığı için “B planı” haline geldiğini söyledi.

RUSLAR AYDA 20-25 KONUT ALIYOR 

Antalya Homes adında bir emlak şirketinin de sahibi olan Tekce, Rusların birikimlerini Türkiye'ye taşıyarak korumak istediğini söylüyor. "Ruslara ayda 20-25 konut satışı yapıyoruz, bunların yarısı vatandaşlık, geri kalanı ikamet amaçlı" diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!