banner2

Ruslar Putin'e karşı ayaklandı: Seferberlik protestosunda 1252 kişi gözaltına alındı

Putin'in milli seferberlik emrinin ardından Moskova ile St. Petersburg'da başlayan ve 38 şehre yayılan gösterilerde 1252 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Dünya 22.09.2022, 10:21 22.09.2022, 11:53
Abone ol
Ruslar Putin'e karşı ayaklandı: Seferberlik protestosunda 1252 kişi gözaltına alındı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Çarşamba günü seferberlik ilan etmesinin ardından binlerce Rus sokağa çıktı. New York Times'ın aktardığına göre polis faaliyetlerini izleyen bir insan hakları gözlemcisi OVD-Info 38 şehirden en az 1.252 kişi gözaltına alındığını bildirdi. 

'RUS ORDUSUNU İTİBARSIZLAŞTIRMAK YASA DIŞI FAALİYET'

OVD-Info'ya göre Putin'in seferberlik ilanından önce yapılan gösterilerde 16.500 kişi savaş karşıtı faaliyetler nedeniyle gözaltına alınmıştı. Rusya'da bir kişinin elinde boş bir kağıtla halka açık bir yerde ayakta durması da dahil bütün protestolar suç sayılıyor. Mart ayından bu yana savaş hakkında “yanlış bilgi yaymak” ve “Rus Ordusunu itibarsızlaştırmak” ise yasa dışı faaliyet sayılıyor. Başsavcılığın izinsiz protestoların, Şubat ayında suç haline gelen ordu hakkında yanlış bilgi yaymaktan 15 yıla kadar hapisle sonuçlanabileceğini uyarmasına rağmen Rusllar sokağa döküldü.

NAVALNY DE HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI

Hapisteki muhalif politikacı Aleksei A. Navalny ve savaş karşıtı grup Vesna Spring, Çarşamba günü protesto çağrısında bulundu. Vesna muhalefet harekitinin yaptığı açıkalmada “Babalarımız, erkek kardeşlerimiz ve kocalarımız binlerce Rus erkeği savaşın kıyma makinesine atılacak. Ne için ölecekler? Anneler ve çocuklar ne için ağlayacak?” ifadelerine yer verildi.

Muhalif politikacı Aleksei A. Navalny

RUSYA'DAN TEK YÖNLÜ UÇUŞ FİYATLARI ARTIYOR

Putin'in 300.000 yedek askerin derhal çağrılmasını emrettikten sonra, Çarşamba günü Rusya'dan tek yönlü uçuşların fiyatları hızla yükselmeye ve biletler tükenmeye başladı.

'PUTİN'İ SİPERLERE GÖNDERİN'

Moskova'nın ünlü bir caddesi olan Stary Arbat'ta toplanan göstericiler “Putin'i siperlere gönderin!”, "Bırakın çocuklarımız yaşasın" "Seferberlik yok" şeklinde sloganlar attı. Protestolara katılan bir öğrenci olan Vasily Fedorov, "Herkes korkuyor. Ben barıştan yanayım ve ateş etmek zorunda kalmak istemiyorum. Ancak şimdi dışarı çıkmak çok tehlikeli, aksi takdirde çok daha fazla insan dıarıda olurdu” dedi. 60 yaşındaki bir başka gösterici Alexei ise şu şekilde konuştu:

"Mitinge katılmayı planlayarak çıktım ama görünüşe göre herkesi tutuklamışlar. Bu rejim kendini kınadı ve gençliğini yok ediyor” dedi.

Bir başka genç polise bağırarak "20 yıldır iktidarda olan Putin'e neden hizmet ediyorsunuz?" derken 20 yaşındaki Alina Skvortsov ise Rusların yakında Kremlin'in komşu Ukrayna'ya yönelik saldırısının doğasını anlayacaklarını ve korkuya rağmen sokağa çıkacaklarını söyledi.

TÜM GÖSTERİLER DURDURULDU 

Rus İçişleri Bakanlığı yetkilisi Irina Volk, izinsiz gösterilerin durdurulduğunu ve yasaları ihlal edenlerin gözaltına alındığını duyurdu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!