banner2

Ruslar amiral Cem Gürdeniz'i hayal kırıklığına uğrattı: Aferin!

Türk donanmasının yok edildiği Navarin Baskını'nın yıldönümünde kutlama mesajı yayınlayan Rus Dışişleri, bu ülkeye yönelik ılımlı mesajlarıyla tanınan emekli amiral Cem Gürdeniz'i hayal kırıklığına uğrattı.

Dünya 22.10.2022, 15:53 22.10.2022, 15:54
Abone ol
Ruslar amiral Cem Gürdeniz'i hayal kırıklığına uğrattı: Aferin!

20 Ekim 2022 tarihinde Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından bir kutlama mesajı yayınlandı. Sözkonusu mesaj 20 Ekim 1827 tarihinde meydana gelen ve İyon Denizi kıyısındaki Türk donanmasının yok edildiği Navarin Baskını'nı sevinçle kutluyordu. 

İngiltere ve Fransa ile ittifak halinde Osmanlı gemilerine saldırıp gemileri batıran Rusya'nın paylaşımında şu ifadeler kullanıldı:

"1827'de Rusya, İngiltere ve Fransa'dan gelen müttefik kuvvetler, İyonya Denizi'nde bulunan Navarin Körfezi'ndeki destansı bir deniz savaşında Osmanlı kuvvetlerini kararlı bir şekilde mağlup etti. Zafer, Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanmasıyla sonuçlandı."

Devletlerin karşılıklı savaş halinde olmamasına rağmen 195 yıl önce imza atılan bu korsanlık, 52 geminin batırılmasına ve 6 bini aşkın denizcinin şehit düşmesine neden olduğundan ötürü donanma tarihinde kara bir leke olarak yerini aldı. 

YUNAN'A SEVGİNİZİ ALKIŞLIYORUM

Cem Gürdeniz

Rus Dışişleri'nin Türklere yönelik korsan saldırıyı anması, Moskova'ya yönelik ılımlı mesajlarıyla bilinen emekli amiral Cem Gürdeniz'i hayal kırıklığına uğrattı. 

Sosyal medya hesabında İngilizce bir paylaşımda bulunan Gürdeniz, "Aferin Rus Dışişleri. 195 yıl önceki Navarin Baskını'nı tekrar anarak Yunanistan'ın kalbini kazanacağınızı düşünüyorsunuz. Atina, Ege Denizi'nden Rusya'yı zaptetmeye ve bir ABD vassalı olarak Dedeağaç'ta askeri deniz taşımacılığının ana merkezi olmaya soyunurken sizin Atina'ya olan sevginizi alkışlıyorum" diye yazdı. 

Gürdeniz'in bu mesajı, Mavi Vatan'ın isim babası olarak kendisini yakından izleyen Yunan basınında haber konusu oldu. Haberlerinin önemli bir kısmını Türkiye'deki gelişmelere ayıran Pentapostagma adlı haber sitesi, "Rus Dışişleri'nin Navarin mesajı Türkleri öfkelendirdi. Moskova, Mavi Vatan'ın isim babasının da tepkisini çekti" şeklinde ifadelerle hem Gürdeniz'in hem de Rusya'nın paylaşımına yer verdi.

 

Son skandalla birlikte Türkiye-Rusya ilişkilerinin ne denli kırılgan olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını yazan Yunan basını, aynı zamanda Genelkurmay eski İstihbarat Dairesi Başkanı İsmail Hakkı Pekin'in TV yayınında söylediği bazı cümleleri alıntılayarak Adalar Denizi'nde yeni bir Navarin Baskını ihtimalinin cari olduğunu öne sürdü. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!