banner2

Rusça gazete, Paşinyan'ın Türkiye ziyaretini hazmedemedi: Ankara'ya, Ankara'ya

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Erdoğan'ın yemin törenine katılması yabancı basında da yer aldı. Kimi gazeteler ise ziyaret için manşetini ayırdı. Onlardan biri de Rusça yayın yapan Golos Armenii-Armenia's Voice gazetesiydi. Gazete, Paşinyan hakkında ağır eleştirilerde bulundu.

Dünya 04.06.2023, 14:33 14.06.2023, 19:51
Abone ol
Rusça gazete, Paşinyan'ın Türkiye ziyaretini hazmedemedi: Ankara'ya, Ankara'ya

28 Mayıs seçiminden galibiyetle çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görevdeki üçüncü dönemine başladı, yemin törenine çok sayıda ülke lideri katıldı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da Ankara'ya gelen liderler arasındaydı. Paşinyan'ın törende yer alması, Ermenistan medyasının da içerisinde bulunduğu birçok yabancı medyanın gündeminde oldu.

Ermenistan resmi haber ajansı Armenpress, ziyareti 'Başbakan Nikol Paşinyan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılıyor', 'Ermenistan Başbakanı, Erdoğan'ın yemin töreni için Ankara'ya vardı' gibi haberleri abonelerine servis etti.

Aykakan Zhanamak-Armenian Times gazetesi de tören ile ilgili birkaç haber birden yaptı. ‘Paşinyan’ın ziyaretini ise 'Paşinyan ve Aliyev Ankara'da kısa bir sohbet gerçekleştirdi', 'Erdoğan ve Paşinyan'dan ayaküstü sohbet, 'Aliyev ve eşi ön sırada, Erdoğan misafirlerini nezaketle karşıladı' gibi başlıklarını attı.

Zhanamak-Times gazetesinin ilk sayfası da Türkiye'deki törene ayrıldı, gazete 'Paşinyan ve Erdoğan kısa süre sohbet etti' başlığıyla sunduğu haberde liderlerin fotoğrafını kullandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de yer aldığı sohbete dair Türk medyasının detay vermediğini kaydeden Times, Paşinyan ve Aliyev arasındaki ayaküstü sohbette ise ikili ilişkilerin ve gelecek hafta gerçekleşecek buluşmanın organizasyonu konuşulduğunu yazdı.

"ANKARA'YA, ANKARA'YA"

Rusça yayın yapan Golos Armenii-Armenia's Voice gazetesi ise, 'Başbakan Paşinyan Türkiye cumhurbaşkanlığı yemin törenine katılıyor' başlıklı haberin yanı sıra, 'Ankara'ya, Ankara'ya' başlığını seçti. Haberin girişinde 'Moskova'ya, Moskova'ya, Moskova'ya' adlı şarkıyı hatırlatan Rusça gazete, Paşinyan'ın Türkiye ziyareti için zehir zemberek cümleler kurdu:

"Elbette, tüm bunları dinlemek Paşinyan için hiç de güzel olmayacaktır. Ancak onun açık öncelikleri var. Esas şey, hayatın güzel olmasıdır. Recep Tayyip Erdoğan bugün size ev sahipliği yapıyor. Yarın Emmanuel Macron, öbür gün ise Olaf Scholz. Yarından sonra Michelle. Peki Putin, ayrıca evet..."

Mediamax internet sitesi, 'Paşinyan Erdoğan'ın yemin törenine katılıyor' manşetini attı. Benzer başlıklar news.am ve arminfo gibi internet haber sitelerinde de yer aldı.

AFP'DEN "BUZLAR ERİDİ" YORUMU 

Ankara'daki töreni geniş bir haber ve çok sayıda fotoğrafla abonelerine servis eden uluslararası haber ajansı AFP, Nikol Paşinyan'ın törende boy göstermesini 'iki ezeli düşmanın arasındaki buzların erimesi' olarak yorumladı.

Fransız Le Monde gazetesi ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreninde Nikol Paşinyan ile bir araya geldiğini yazdı. Gazeteye göre, Ermenistan ve Türkiye hiçbir zaman resmi olarak diplomatik ilişki kurmadı ve ortak sınırları 1990'lardan beri kapalı, ancak Ankara'nın Bakü'ye açık desteğine rağmen 2022'nin başından itibaren bir yakınlaşma başlatıldı.

Azerbaycan'da Rusça yayımlanan Zerkalo gazetesi ise, 'Aliyev ve Paşinyan Türkiye'de kısa bir görüşme yaptı' dedi, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin yemin törenindeki ayaküstü sohbetine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!