banner2

Rus vatandaşlarına büyük şok: Ülkeye girişleri tamamen yasaklandı

Ukrayna-Rusya savaşı sürerken Rus vatandaşları ülkeden kaçma için çare arıyor. Rus vatandaşları, kısmı seferberlik sonrası sınıra akın etmişti. Rusya'ya bir yaptırım da Finlandiya'dan geldi. Alınan karar gereği 30 Eylül'den itibaren ülkeye Rus vatandaşlarının girişi yasaklandı.

Dünya 29.09.2022, 21:52
Abone ol
Rus vatandaşlarına büyük şok: Ülkeye girişleri tamamen yasaklandı

Finlandiya hükümeti tarafından alınan karara göre ülkeye Rus vatandaşların girişi tamamen yasaklandı.

Finlandiya hükümeti, Rusya sınırındaki yolcu trafiğini önemli ölçüde sınırlayacağını ve turist vizesi ile seyahat eden Rus vatandaşlarının 30 Eylül'den itibaren ülkeye girmesini yasaklayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, düzenlediği basın toplantısında, "Karar, Rus turistlerin Finlandiya'ya girişinin ve Finlandiya üzerinden transitinin tamamen engellenmesini amaçlıyor." dedi.

Hükümetten yapılan açıklamada, Rus turistlerin Finlandiya'ya gelmeye devam etmesinin ülkenin uluslararası ilişkilerini tehlikeye attığı belirtildi.

RUSYA'DAN UÇUŞ YASAKLANDI

Finlandiya'daki sınır kapıları, Rus vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine karadan giriş yapabilmesi için nadir geçiş noktalarını oluşturuyor.

AB'nin Rusya'ya yaptırımları nedeniyle Rusya'dan AB ülkelerine uçuş yapılamıyor. Rusya'ya sınırı olan diğer AB ülkeleri de geçişlere izin vermiyor.

Finlandiya, 1 Eylül itibarıyla turizm amaçlı olanlar da dahil olmak üzere Rus vatandaşlarına verilen vize sayısını normalin onda birine indirmişti.

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!