Rus Savunma Bakanlığı: Ukrayna'nın askeri nakliye uçağını düşürdük

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı işgal girişimi devam ederken, Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi. Konaşenkov, haftalardır yoğun çatışmaların yaşandığı Mariupol'ün tüm yerleşim bölgelerinde kontrolü ele geçirdiklerini duyurdu. Bakanlık sözcüsü Konaşenkov, "Ukrayna'ya silah sevkiyatı yapan kargo uçağı düşürüldü" ifadelerini kullandı.

Dünya 17.04.2022, 01:17 17.04.2022, 02:33
Abone ol
Rus Savunma Bakanlığı: Ukrayna'nın askeri nakliye uçağını düşürdük

Rusya-Ukrayna savaşı hız kesmeden devam ediyor. İki üldeden de bölgeki sıcak gelişmeler aktarılırken Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'ya ait çok sayıda askeri tesisin vurulduğunu duyurdu.

Bakanlıktan yapılana açıklamada "Gün boyunca yüksek hassasiyetli füzelerle 15 düşman hedefi vuruldu. Vurulan hedefler arasında Barvenkovo, Frontier, Popasnaya, Novosvanovka, Krasnoarmeysk, Selidovo, Novobakhmutovka yerleşim alanlarındaki Ukrayna ordusu alanları ve teçhizat alanları yer aldı." denildi

"320 ASKER ÖLDÜ"

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Konaşenkov, "Operasyonlar sonucunda 320'den fazla Ukraynalı asker öldürüldü ve yaralandı. 23 adet zırhlı araç ve 7 özel araç imha edildi. Gün boyunca operasyonel ve taktik uçaklarla 67 nokta ve Ukrayna askeri teçhizat alanları imha edildi" ifadelerini kullandı.

"KONTROLÜ ELE GEÇİRDİK"

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Mariupol'un tüm yerleşim bölgelerinin Ukrayna güçlerinden temizlendiğini söyledi. Azovstal çelik fabrikasında bulunan az sayıda ukrayna askerinin ise kuşatma altına alındığını belirtti.

Ukrayna'nın Azak Denizi kıyısındaki Mariupol kenti çatışmalar nedeniyle enkaz yığınına dönmüş durumda.

Rusya'nın açıklanmasının doğrulanması halinde Moskova yönetimi savaşta bu zamana kadar ki en büyük kazanımı elde etmiş olacak.

ENKAZA DÖNEN KENT: MARİUPOL

Rus bombardımanlarından en ağır hasarı alan şehir olan Mariupol'de yaklaşık 5 bin sivil ölürken, binaların yüzde 90'ından fazlası kullanılamaz hale geldi.

Rusya coğrafi olarak stratejik öneme sahip kenti ele geçirmek için işgalin başından bu yana var gücüyle saldırıyordu. Kentte kaç sivil kaldığı bilinmiyor. Mariupol, Ukrayna'nın Karadeniz'e açılan önemli kapılarından biri olarak görülüyor.

"317 ASKERİ BÖLGEYE SALDIRDI"

Ukrayna hedeflerinin füzeler ile vurulduğunu aktaran Konaşenkov, "Füze birlikleri, 274 mevziye ve düşman birliklerinin yoğunlaştığı bölgelere, 24 kontrol noktasına ve Ukraynalı birliklerin iki yakıt deposuna da dahil olmak üzere 317 askeri bölgeye saldırdı. Rusya'nın Odessa bölgesine hava savunma sistemleriyle Batı ülkeleri tarafından Ukrayna'ya teslim edilen büyük ölçekli bir silah nakliyesi gerçekleştiren bir Ukraynalı askeri kargo uçağı havada vuruldu.
Ayrıca 2 Ukrayna'ya ait insansız hava aracı, Lozovaya ve Merry'in yerleşim yerlerinin üzerinde vuruldu. Mariupol'un tüm kent alanları, Nazi Azov militanlarından, yabancı paralı askerlerden ve Ukraynalı birliklerden tamamen arındırılmıştır. Hayatlarını kurtarmak için tek şansları gönüllü olarak silahlarını bırakıp teslim olmaktır" dedi.

'ZELENSKİ KAMUOYUNU YANILTIYOR'

Konaşenkov açıklamasında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin rakamlar konusunda kamuoyunu yanılttığını savunarak, "Zelenski'nin Ukrayna halkına açıklamaktan çekindiği rakamlara göre yabancı paralı askerler ve diğer askeri birimlere dair gerçek kayıplara dair güvenilir verilere sahibiz. Zelenski, rakamlar konusunda kamuoyunu yanıltıyor. Bugünkü toplam kayıp 23 bin 367 kişidir. Ukraynalı kayıpların belgeleri ve gömüldüğü yerlerin verilerini yakında yayınlayacağız" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!