banner2

Rus ordusunun sivil katliamı: Ukrayna'yı Çeçenistan ve Suriye'ye çeviriyorlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Direnen herkesi öldürün" diyerek Çeçenistan'ın başkenti Grozni'yi 'dümdüz' ettiği acımasız taktiklere Ukrayna'da da başvurmaya başladı. Rus ordusu son günlerde sivil-asker ayrımı gözetmiyor.

Dünya 07.03.2022, 01:06 07.03.2022, 01:46
Abone ol

Rus ordusu Çeçenistan ve Suriye'de uyguladığı taktiğin benzerini Ukrayna'da deniyor. "Direnen herkesi öldür" şeklinde özetlenebilecek operasyon anlayışı, sivil-asker ayrımı gözetmiyor. Rusların karada oldukça yavaş ilerlemesinin hıncını yoğun bombardımanlarla sivil halktan çıkarabileceğine dair endişeler son günlerde gerçeğe dönüşmüş durumda. 

Kiev'in kuzeybatısındaki Irpin kasabasında 6 Mart Pazar günü aynı aileden 4 kişi Rus askerlerinin açtığı ateşle katledildi. 

Mariupol, Harkov, Irpin, Herson başta olmak üzere Ukrayna'nın pek çok kenti günlerdir yoğun bombardımanlarla sarsılıyor. Sivil hedeflere patlayıcı yağdırmaktan çekinmeyen Rus ordusunun, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre şimdiye dek en az 364 sivili öldürdüğü belirtiliyor. BM dün yayınladığı mesajda 759 sivilin de yaralandığını bildirmiş, gerçek sayının çok daha yüksek olabileceğini kaydetmişti. 

Rus ordusunca yoğun biçimde bombalanan kentlerden Çernihiv'de katledilen siviller, yerleşim yeri çevresinde açılmış siperlere gömülüyor. 

İNGİLİZ İSTİHBARAT RAPORU: MÜMKÜN DEĞİL

Ukrayna topraklarında etkin bir veri ağına sahip durumdaki İngiliz istihbaratı, Rusya'nın sahadaki durumuna ilişkin bir rapor yayınladı. İngiliz Savunma Bakanlığı istihbarat raporunda şu ifadeler kullanıldı:

"Rus kuvvetleri hafta sonu boyunca minimum kara ilerlemesi yaptı. Rusya'nın bugüne kadar planlanan hedeflerine başarıyla ulaşması pek olası değildir. Son 24 saat içinde, yüksek düzeyde Rus hava ve topçu saldırıları Ukrayna şehirlerindeki askeri ve sivil alanları vurmaya devam etti. Son saldırılar Kharkiv, Mykolaiv ve Chernihiv'i hedef aldı ve özellikle Mariupol'da ağır oldu."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!