banner2

Rus ordusu Dinyeper kıyısındaki Enerhodar'ı yakıyor! Pek çok nokta bombalandı

Kırım'a yakın Herson, Melitopol, Berdyansk ve Mariupol'de zar zor tutunabilen Rus ordusu bir yandan kuzeyde Dinyeper'e 'güvenle' ulaşmak için Enerhodar kasabasını yoğun biçimde bombalamaya başladı.

Dünya 04.03.2022, 11:49 04.03.2022, 12:15
Abone ol

Savaşın 9. gününde Rus ordusu Ukrayna güneyindeki Kırım'dan kuzeye doğru ilerliyor. Ruslar Kırım kenarındaki kentlerden Herson, Melitopol, Berdyansk ve Mariupol'e yoğun saldırılarda bulunmasına rağmen bunlardan ancak Herson'da kontrol sağlayabildi. Diğer yerleşim birimlerinde çatışmalar sürüyor. 

BOMBALAR DİNYEPER KIYILARINI VURDU

Ukrayna ordusu ve halkı sözkonusu bölgelerde Ruslara büyük kayıplar verdirirken Kremlin güçleri ise hızla daha kuzeye ilerleme hedefinde. Bu amaçla Kırım kuzeyindeki Dinyeper nehri kıyısında bulunan Enerhodar kasabası dün akşamdan beri Rus uçaklarının hedefi oldu. 

Sahada üstünlük kurmak için sivil yerleşim yerlerine saldırmaktan çekinmeyen Rus Hava Kuvvetleri, Enerhodar kasabasında da pek çok noktayı bombaladı. O anlar bölgedeki Ukraynalılar tarafından saniye saniye kaydedildi. 

ODESSA ÇIKARMAYA HAZIRLANIYOR

Karadeniz'de en az 8 adet çıkarma gemisinin konuşlanmasından ötürü Odessalılar ise diken üstünde. Kentte muhtemel bir Rus çıkarmasına karşı önlemler artırıldı. Ukrayna ordusu bölgeye takviye birlikler gönderirken Odessa caddelerinde kum dolu çuvallarla barikatlar kuruluyor.

Ukrayna'nın Karadeniz'e açılan en önemli limanlarından Odessa'yı ele geçirmeyi hedefleyen Ruslar, ardından hemen kuzeydeki Moldova'ya yönelip burada bulunan 'dünyanın en büyük cephaneliği' Transdinyester'e ulaşmak istiyor. 

HAVAALANINDA PİSTLER ARAÇLARLA KAPATILDI

Denizden çıkarma esnasında Rusların muhtetmel bir hava indirme operasyonuna karşı Odessa Havaalanı'nda önlemler alındı. Uçakların iniş yapmasını önlemek için pistlerde araçlar konuşlandırıldı. Havaalanındaki son durum, İsrail askeri uydularınca böyle görüntülendi. 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!