banner2

Rus ordusu başkent Kiev'e artık çok yakın! Zelenski halkına hücum emri verdi

Rus ordusu adım adım Kiev'e ilerliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna halkına seslenerek, “Düşmandan kazanılan topraklarımızın her metresi zafere doğru bir adımdır, saldırıya geçin” ifadelerini kullandı. İşte detaylar...

Dünya 06.03.2022, 00:42 06.03.2022, 02:56
Abone ol
Rus ordusu başkent Kiev'e artık çok yakın! Zelenski halkına hücum emri verdi

Rusya-Ukrayna savaşında çatışmalar artıyor. Başkent Kiev için çember daralıyor. Kiev'e 14 km uzaklıktaki Irpin kenti de yoğun Rus bombardımanı altında direnmeye çalışıyor. Rus askerlerinin yumuşatılan bölgeyi tanklarla geçerek Ukrayna’nın başkenti Kiev’e her an girebileceği ifade ediliyor. Ukrayna halkıysa barikatlar kurup hendekler kazarak düşmanı bekliyor.

Rus işgalinin 10'uncu günü biterken, Ukrayna Devlet başkanı Vladimir Zelenski Ukrayna halkına seslendi.

ZELENSKİ HALKINA SALDIRI EMRİ VERDİ

Rusların geçici olarak Ukrayna topraklarında olduğunu söyleyen Zelenski, "Şehriniz geçici olarak işgal edildiğinde protesto etmek özel bir kahramanlıktır. Zırhınız olmasa bile zırhlı araçlardan kaçmıyorsunuz. İşte bu yüzden geçici olarak buradalar. Halkımız, Ukraynalılarımız geri çekilmiyor. Vazgeçmiyorlar. Direnişi sürdürüyorlar. İşgalcilere, evinize gidin diye bağırıyorlar. Düşmandan kazanılan topraklarımızın her metresi zafere doğru bir adımdır, saldırıya geçin. Dışarıya çıkarak direnmeliyiz. Herson'da olduğu gibi. Berdyansk'ta olduğu gibi. Melitopol'de olduğu gibi. Konotop'ta olduğu gibi. Dışarı çıkıp bu kötülüğü şehirlerimizden kovmalıyız" diye konuştu.

DONBAS HALKINA SESLENDİ: YALANI HER GÜN RUS TELEVİZYONLARINDA SÖYLÜYORLAR

Zelenski, sözlerinin devamında Donbass halkına da seslenerek, “Donbas! Senin hakkında ne dediklerini hatırla. Kimse Donbas'ı dizlerinin üstüne çöktürmedi. Birçoğunuzun Ukrayna'nın sizden nefret ettiğine inandığını biliyorum. Saldıracaklar, yıkacaklar yalanını, Rus televizyonlarında her gün söylüyorlar. Ama 8 yıl önce Donetsk'i 8 yıl sonra Harkov'u karşılaştırın” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!