banner2

Rus işgali otomotiv sektörünü de vurdu! Dev markalar üretime ara verdi

Rusya ile Ukrayna arasından süren savaş otomotiv sektörüne de büyük darbe vurdu. Tedarik konusunda yaşanan aksaklıklar sebebiyle küresel fabrikalar, bu hafta üretime ara verdiklerini açıkladı.

Dünya 01.03.2022, 12:53
Abone ol
Rus işgali otomotiv sektörünü de vurdu! Dev markalar üretime ara verdi

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sonrası, Rusya'da fabrikası bulunan veya buradan parça tedarik eden otomotiv firmaları üretime ara vermeye başladı. 

OTOMOTİV DEVLERİ ÜRETİME ARA VERDİ 

Hyundai, Saint Petersburg şehrinde bulunan montaj fabrikasında üretimi yaşanan tedarik sorunu yüzünden 5 gün süreyle durdurduğunu açıkladı. 

Renault ise 28 Şubat ile 5 Mart arasında ‘transit ülkelerde artan sınır kontrolleri’ nedeniyle Moskova’daki fabrikasında üretime ara vereceğini açıklamıştı. 

Volkswagen de tedarik sorunundan nasibini alarak Doğu Almanya'da üretim sürecini Mart başı itibariyle durdurma kararı aldı. 

BAZI PARÇALARIN EN BÜYÜK TEDARİKÇİSİ RUSYA 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Volkswagen yetkilisi, üretilen elektrik kablo setleri başta olmak üzere parçaların tedariklerinin sağlananaması sebebiyle üretime ara vermek zorunda kaldıklarını bildirdi. 

Rusya'da Renault, Hyundai, Volkswagen, Stellantis ve Toyota'ya ait büyük üretim tesisleri bulunuyor. 

Dünyada birçok hammadde kaynağına sahip olan Rusya, otomotiv için önemli olan paladyum ve nikel gibi maddelere sahiplikte de birinci sırada geliyor. 

Savaşın tırmanması ile otomotiv sektörünün büyük hasar almasından korkuluyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!