banner2

Rus Bakan: AUKUS silahlanmanın kontrolünü zorlaştıracak

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fransa'yı saf dışı bırakan Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile anlaşmaya vardığı AUKUS adı altındaki işbirliğinin silah kontrolü konusunda zorluklar çıkaracağı belirtildi.

Dünya 16.10.2021, 16:34 16.10.2021, 16:36
Abone ol
Rus Bakan: AUKUS silahlanmanın kontrolünü zorlaştıracak

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ve İngiltere’nin Moskova Büyükelçisi Deborah Bronnert arasında bugün gerçekleşen görüşme sırasında, İngiltere, ABD ve Avustralya’nın AUKUS adı altındaki yeni partnerlik oluşturmasına yönelik görüş alışverişi yapıldı.

Görüşmeden sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak "Rusya tarafı, AUKUS’un oluşturulmasının yol açabileceği sonuçların araştırılmaya devam edeceğini kaydetti. Fakat, bu formattaki işbirliğinin uluslararası güvenlik ve istikrarı güçlendirme görevine katkı sağlayamayacağı ve silahlanma kontrolü alanında zorluklar yaratacağı şimdiden aşikar" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’un görüşmede, AUKUS çatısı altındaki ülkelerin nükleer silahların yayılmasını önleme taahhütlerine sıkı biçimde bağlı kalacağı umudunu ifade etti.

Kaynak: SPUTNIK

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!