banner2

Romanya nerede, hangi bölgede? Romanya hangi kıtada?

Romanya Savunma Bakanlığı, Romanya'ya ait MIG-21 savaş uçağının düşmesinin ardından enkazını aramaya çıkan ve aynı bölgede düşen IAR-330 Puma helikopterinin enkazına ulaşıldığını duyurmuştu. Hal böyle olunca vatandaşlar Romanya hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki, Romanya nerede, hangi bölgede? Romanya hangi kıtada?

Dünya 03.03.2022, 10:16
Abone ol
Romanya nerede, hangi bölgede? Romanya hangi kıtada?

Avrupa'nın en eski insan fosillerinin bulunduğu ülke olarak nam salan Romanya, dünyanın en büyük 82. ülkesidir. Peki, Romanya nerede, hangi bölgede? Romanya hangi kıtada? İşte detaylar...

ROMANYA NEREDE?

Orta Avrupa'nın güney doğu tarafında yer alan Romanya, Balkan Yarımada'sının da kuzeyindedir. Başkenti Bükreş'tir. Romanya, kuzeyde ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ile komşudur. Ayrıca ülkenin doğuda Karadeniz'e kıyısı vardır.

ROMANYA HANGİ KITADA ?

Romanya Avrupa kıtasında olması ve ekvatorun kuzeyinde yer alması nedeniyle kuzey yarım kürede bulunan bir ülkedir. 20 milyon kadar nüfusu bulunan Romanya, Avrupa kıtasında yer alır. Petrol açısından oldukça zengin olan ülkenin, geçiş noktasında bulunması sebebiyle kültürel birikimi de oldukça güçlüdür.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!