banner2

Resti gören İran'dan henüz ses yok: Türk ordularının mesajı korkuttu

Ermenistan'la ittifak kurarak Azerbaycan'a tehdit mesajları gönderen İran, hem Ankara hem de Bakü'nün sabrını taşırdı. İlham Aliyev, Tahran'a son yılların en sert meydan okumasına imza attı.

Dünya 26.11.2022, 11:07
Abone ol
Resti gören İran'dan henüz ses yok: Türk ordularının mesajı korkuttu

Karabağ topraklarının işgal edildiği 30 yıl boyunca Bakü'ye değil Erivan'a destek veren ve Karabağ'da şimdi Azerbaycan bayrağı dalgalanmasını hazmedemeyen İran, son dönemdeki hareket tarzıyla geri dönüşü olmayan bir yola girdi. 

Türkiye'yi Kafkasya'ya ile buluşturacak Zengezur Koridoru planına karşı çıkarak bu plana teşebbüs edilmesi halinde 'askeri müdahale' tehdidi savuran Tahran yönetimi, 45 bin askerle Azerbaycan sınırında tatbikatla boy gösterdi. 

Üstelik İran askerleri, Zengezur Koridoru'nun bir parçası olacak Zengilan Havalimanı'nın açılışı sırasında da bölgeden çekilmedi. Havalimanının açılışını birlikte gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu pervasızlığa cevabı kesin oldu. 

Ankara ile Bakü aynı bölgede bir karşı tatbikat başlattı. Türk ordularının restini gören Tahran'ın son birkaç haftadır suskunluğa bürünmesi dikkat çekti. Azerbaycan toprağı Karabağ'da sorunların çözümünü hiçbir şekilde desteklemeyen İran'ın Ermeni tarafını tutan adımlarına karşı Bakü yeni bir planı devreye soktu.

İRAN'DAKİ TÜRKLERİ KORUYACAĞIZ

İlham Aliyev

Tahran'la iyi geçinmek adına şimdiye dek 'Güney Azerbaycan Türkleri' meselesini pek gündeme getirmeyen Bakü artık İran'daki 40 milyon Türk'ün haklarını koruyacağını net bir şekilde ilan etti. 

Bakü'deki ADA Üniversitesi'nde, 'Orta Koridor Boyunca: Jeopolitik, güvenlik ve ekonomi' başlıklı uluslararası konferansta konuşan İlham Aliyev'in mesajları bu yeni politakanın en net yansıması oldu. 

"İran'daki Azerbaycanlılar dahil, dünyadaki tüm Azerbaycanlıları korumak için elimizden geleni yapacağız. Onlar bizim insanımızın bir parçası" diyen Aliyev, şunları söyledi:

"İran'ın üç cumhurbaşkanıyla çalıştım; (Muhammed) Hatemi, (Mahmud) Ahmedinejad ve (Hasan) Ruhani. Bunca yıldır, bugüne benzer bir durum ortaya çıkmadı. Azerbaycan'a yönelik kin ve tehdit dolu bir açıklama hiçbir zaman yapılmadı. İran, birkaç ay içinde sınırımızda iki askeri tatbikat yaptı. Azerbaycan karşıtı her türlü açıklama ve eyleme her zaman yanıt verdik, vereceğiz. Bu nedenle İran sınırında onlardan korkmadığımızı göstermek için askeri tatbikatlar yapmak zorunda kaldık. Azerbaycan'ın laik yaşam tarzını ve İran'daki Azerbaycanlılar dahil, dünyadaki Azerbaycanlıları korumak için elimizden geleni yapacağız."

"Azerbaycan'a veya Türkiye'ye karşı sinsi planları olanlar bilsinler ki Türk ordusu yalnız değil. Türk ordusu sadece Türkiye'nin ordusu değil bizim de ordumuz. Aynı zamanda bizim ordumuz da Türkiye'nin ordusudur. Sınırlarımızda provokasyonlar planlayanlar, bizi korkutmak isteyenler bu planlarını unutsunlar."

"Türkiye ilişkilerinden bahsetmeye başlarsam birkaç gün daha burada olmamız gerekir. Görüşlerimiz kesinlikle nettir. Biz kardeşiz ve dostuz. Biz müttefikiz. Geçen yıl Şuşa'da zaten elde edilen sonuçları resmileştirdik. İttifak Beyannamesi'ni imzalayarak resmen müttefik olduk. Bunun bir gerçeğin resmileştirilmesi olduğunu bir kez daha belirtiyorum, çünkü uzun yıllardır Azerbaycan ve Türkiye müttefik olarak adım atıyorlar."

"Bu düzeydeki iş birliğine, ortaklığa ve kardeşliğe değer veriyoruz. İş birliğimizin her alanda güçleneceğinden kesinlikle eminim ve bu bölgesel istikrarın önemli bir kriteri. Çünkü Türkiye ile Azerbaycan arasındaki iş birliği ve ortak faaliyetleri bölgede istikrarı güçlendirmeye yönelik. Bu kriter herkes tarafından dikkate alınmalı. Çünkü iki ülke olarak potansiyelimizi birleştiriyoruz ve birlikte ayrı olduğumuzdan daha güçlüyüz. Türkiye'nin de Azerbaycan'ın da potansiyeli artıyor."

İki aydan fazla süredir sokak olaylarıyla sarsılan ve rejimin ayakta kalıp kalmayacağının artık sorgulanmaya başladığı İran'da Ankara-Bakü eksenine karşı tehdit dilinin devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek. 

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan'ın Kasım 2020'de imzalanan anlaşmaya uymamakta direnmesi nedeniyle yeni bir savaş için teyakkuz durumuna geçti. İkinci Karabağ Zaferi sonrası Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan mutabakata göre Erivan, Türkiye'yi Nahçıvan üzerinden Zengezur'u kullanarak Azerbaycan'a bağlayacak koridoru inşa edecekti. Ancak aradan geçen 2 yıl boyunca bu yönde hiçbir adım atılmadı. Rusya ve İran tarafları da bu koridorun hayata geçmemesi için uğraş verdi. 

 

Kardeş Azerbaycan ordusunun kullandığı Bayraktar TB2 SİHA'lar en son geçtiğimiz eylül ayındaki gerilim sırasında Ermenistan mevzilerini bombalamıştı. Operasyonlarda Ermeni cephelerinde bulunan Rus hava savunma sistemi S-300 de imha edilmişti.  


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!