banner2

Resmen açıklandı! İran'da ahlak polisi uygulaması lağvedildi

AFP'nin okuyucularına son dakika olarak duyurduğu haberine göre, İran Başsavcısı, ahlak polisinin lağvedildiğini açıkladı.

Dünya 04.12.2022, 13:31 04.12.2022, 15:00
Abone ol
Resmen açıklandı! İran'da ahlak polisi uygulaması lağvedildi

İran'da Mahsa Amini'nin ölümünün ardından 13 Eylül'de başlayan protestolarda üçüncü aya girilirken İran'dan dikkat çeken bir karar geldi. AFP'nin haberine göre İran Başsavcısı, kamuoyunda ahlak polisleri olarak bilinen "İrşad Devriyeleri" uygulamasının lağvedildiğini açıkladı.

"GEÇMİŞTE NEREDE KURULDUYSA ORADA KAPATILMIŞTIR"

Yargı Erki'nin ülkede meydana gelen son gösterileri tüm yönleriyle değerlendirdiğini dile getiren İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, Ahlak Polisi biriminin kapatılmasına ilişkin bir soru üzerine, "Ahlak polisinin Yargı Erki ile hiçbir ilişkisi yoktur. Ahlak polisi, geçmişte nerede kurulduysa orada kapatılmıştır." dedi.

Ülkenin geneline yayılan ve rejim karşıtlığına dönüşen gösterileri "hibrit savaş" şeklinde niteleyen Muntazeri, 8 yıl süren İran-Irak Savaşı'ndan daha kapsamlı bir savaşla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Muntazeri, "İran-Irak Savaşı ile kıyaslanamayacak boyuttaki hibrit savaşın, siyaset, sahte ve yalan haber yayma, siber, kültürel ve diplomatik savaş, diğer ülkelerle ilişkileri bozma, dini ve etnik azınlıkların arasını açma ve ekonomik yaptırımları artırma gibi birçok yönü var." ifadelerini kullandı.

ABD, AVRUPA VE ARAP ÜLKELERİNİ SORUMLU TUTTU

Ülkede "isyan" hareketine sebebiyet verenlerin üzerine kararlılıkla gidileceğini kaydeden Muntazeri, İran aleyhine girişimlerden ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsrail ve bazı Arap ülkelerini sorumlu tuttu.

İran Emniyet Teşkilatına bağlı olarak kurulan ahlak polisi, ilk olarak 2006 yılında görevine başladı. Başlangıçta kılık kıyafet kurallarına göre "uygunsuz" giyinen kadınları uyaran birim, daha sonra söz konusu kadınları gözaltına almaya da başladı.

Emniyet Teşkilatından ise henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

200'DEN FAZLA İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

İran Ulusal Güvenlik Konseyi, protestolarda şu ana kadar aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

NORVEÇ VEFAT SAYISINI 448 OLARAK DUYURMUŞTU

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (IHR) ise 29 Kasım'da yayımladığı raporda, gösterilerde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 448 kişinin hayatını kaybettiğini bildirmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!