banner2

Putin yeni hedefini belli etti! Orayı işaret etti: Topraklarımızı geri alma zamanı geldi

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Büyük Petro İsveç ile savaşında toprak kazanmadı. Bugün Avrupa'nın İsveç olarak kabul ettiği ve aslında bize ait olan yerleri geri aldı. Şimdi topraklarımızı yeniden kazanma zamanı geldi." dedi.

Dünya 11.06.2022, 19:46
Abone ol
Putin yeni hedefini belli etti! Orayı işaret etti: Topraklarımızı geri alma zamanı geldi

İsveç'te yayım yapan Expressen gazetesindeki habere göre Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, ülkenin Baltık Denizi'nde yer alan Aland Adaları'nın silahlardan arındırılmasının 100. yıl dönümü dolasıyla İsveç Kralı Gustaf ve eşi Kraliçe Silvia'yı akşam yemeğine davet etti.

TOPRAKLARIMIZI ALMA ZAMANI GELDİ

Akşam yemeğinin yapılacağı sırada Rusya Devlet Başkanı Putin, başkent Moskova'da iş insanlarıyla görüşmesinde yaptığı konuşmada 1700-1721 arasında Rus ve İsveç krallıkları arasındaki Büyük Kuzey Savaşı'na değinerek, "Büyük Petro İsveç ile savaşında toprak kazanmadı. Bugün Avrupa'nın İsveç olarak kabul ettiği ve aslında bize ait olan yerleri geri aldı. Şimdi topraklarımızı yeniden kazanma zamanı geldi." ifadesini kullandı.

Putin'in açıklamasından sonra Niinistö'nün, akşam yemeği programını yarıda keserek Kral Gustaf ile görüşmeden özel helikopterle Helsinki'ye döndüğü iddia edildi. Kral Gustaf ve Kraliçe Silvia'nın da etkinlik sürerken alanı terk ettiği bildirildi.

Expressen'in haberinde yer alan bir diğer iddia ise buluşma sırasında Rus muharip gemilerinin, Baltık Denizi'nde tatbikat yaptığı için programın iptal edildiği yönündeydi.

İDDİALARI YALANLADI 

İddiaların ardından Finlandiya hükümetinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Niinistö'nün programı yarıda kesmesinin Putin'in açıklamaları veya Rus gemilerinin tatbikatıyla alakası olmadığı bildirildi.

İsveç makamlarından ise iddialara ilişkin açıklama yapılmadı.

Finlandiya ve İsveç, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ve Rusya'ya karşı güvenlik endişeleri nedeniyle 18 Mayıs'ta NATO'ya resmi üyelik başvurusu yapmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!