Putin vanaları kıstı Avrupa'yı enerji krizi vurdu: Mum ve odun stoklayın

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası enerji krizi yaşayan Avrupa, doğalgaz depolarını doldurmaya ve tasarrufa odaklandı. İsviçre'de kışın elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Federal Elektrik Komisyonu, kışın elektrik kesintileri beklediklerini söyledi. Halka yapılan çağrıda, "Yeterince mum ve yakacak odun stoklayın" denildi.

Dünya 10.08.2022, 14:17 10.08.2022, 14:39
Abone ol
Putin vanaları kıstı Avrupa'yı enerji krizi vurdu: Mum ve odun stoklayın

Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaş nedeniyle Putin'in ülkesine yönelik ağır yaptırım kararları alan Avrupa Birliği ülkeleri zor durumda. Rusya’nın doğalgazı kesmesi üzerine Avrupa’da enerji krizi başladı. Birçok Avrupa ülkesi, Rusya ile yaşanan doğalgaz krizi sonucu gözle görülür enerji tasarruflarına yöneldi.

''MUM VE ODUN STOKLAYIN''

İsviçre'de kışın elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Federal Elektrik Komisyonu Başkanı Werner Luginbühl, halktan mum ve odun stoklamasını istedi. Werner Luginbühl, "Halk, en kötü durumda bu kış geçici elektrik kesintileri beklemeli. Herkes, birkaç saat süren bir elektrik kesintisi durumunda ne yapacağını düşünmeli. Evde yeterince mum olması kesinlikle tavsiye edilir. Odun sobası olanlar, yeterli miktarda yakacak odunları olduğundan da emin olmalı." dedi.

FRANSA’DA IŞIKLANDIRMAYA SINIR

Fransa’da klimalı dükkanların kapılarını kapatmak mecburiyetinde kalacağını, neon ışıklara da sınırlandırma getirileceği duyuruldu. Fransa'da klima kullanan işletmelere kapılarını kapalı tutma zorunluluğu getirildi. Buna uymayan işletmelere 750 euro ceza kesileceği duyuruldu.

HIRVATİSTAN: ISITICIYI 1 DERECE AZALTIN

Hırvatistan'da vatandaşa, kış aylarında ısıtıcıların 1 santigrat derece azaltılması tavsiyesinde bulunuldu. Yaz aylarında ise klima derecesinin 25'in altında tutulmaması, ev aydınlatması için LED lamba kullanılmasını tavsiye edildi.

İTALYA: KIŞIN 27 DERECE ÜSTÜ YASAK

Enerji krizi yaşayan diğer ülkelerden biri olan İtalya'da anıtların etrafındaki ışıkları kapatmaya hazırlanıyor. Ticari faaliyetlerin saat 19:00'da kapatılması planlanıyor. Hastaneler hariç kamu binalarında, klimalar yazın 19 derecenin altında, kışın 27 derecenin üzerinde çalışmayacak.

İSPANYA: PANJURLARI KAPALI TUTUABİLİRİZ

İspanya'da kamu binalarındaki klimaların 27 derecenin altına düşmesi yasak. Çevre Bakanı, "Panjurları kapalı tutabiliriz" derken Başbakan Pedro Sánchez de "Kravat takmıyorum. Bakanlardanve özel sektör patronlarından gerekmedikçe kravat takmamalarını istedim" şkelinde açıklama yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!