banner2

Putin, Merkel'e "İşiniz bitti" demiş! Eski şansölye son Moskova ziyaretinin detaylarını anlattı

Eski Almanya Başbakanı Merkel, geçtiğimiz yıl Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiklerinde Putin'in kendisine "Politik açıdan işiniz bitti" mesajı verdiğini söyledi.

Dünya 25.11.2022, 20:01 26.11.2022, 01:07
Abone ol
Putin, Merkel'e "İşiniz bitti" demiş! Eski şansölye son Moskova ziyaretinin detaylarını anlattı

Almanya eski Başbakanı Angela Mergel, Der Spiegel dergisine dikkat çekici bir röportaj verdi. Eski şansölye, Rusya-Ukrayna savaşı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili de itiraflarda bulundu.

"AB, UKRAYNA'YI YALNIZ BIRAKTI"

Merkel röportajında, o dönem Ukrayna konusunda Rusya ile diyalog girişiminde bulunduğunu ancak Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından yalnız bırakıldığını söyleyerek "Ayrıldıktan sonra daha barışçıl bir dönem olmasını isterdim, çünkü Ukrayna konusuyla çok uğraştım. Ama sürpriz olmadı. Minsk Anlaşması aşındı. 2021 yazında başkanlar Biden ve Putin ile görüştüm. Macron ile birlikte AB Konseyi'nde Putin ile bağımsız bir Avrupa tartışma formatı oluşturulmasını istedim. Bazı insanlar buna itiraz etti. Artık kendimi savunacak gücüm kalmamıştı. Çünkü herkes sonbaharda görevimin sona ereceğini biliyordu" ifadelerini kullandı.

"PUTİN İÇİN ÖNEMLİ OLAN SADECE GÜÇTÜR"

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Putin ile Moskova'da yaptığı görüşmeye ilişkin konuşan Merkel, "Moskova'ya veda ziyaretimde de aynısı oldu. Putin burada 'politik açıdan işiniz bitti' mesajı verdi. Putin için önemli olan sadece güçtür. Bu son ziyarette Lavrov'u da yanında getirdi, normalde görüşmelerimiz baş başa olurdu" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!