banner2

Putin'in sır gibi sakladığı plan sızdırıldı: 2030'a kadar o ülkeyi ilhak edecek

Rusya'nın 2030'a kadar Belarus'u ilhak etmeye yönelik plan hazırladığı içinde olduğunu gösteren belgeler deşifre oldu. Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, 150 bin kişilik kara ordusu kurulması için talimat verdi.

Dünya 22.02.2023, 12:05 22.02.2023, 12:58
Abone ol
Putin'in sır gibi sakladığı plan sızdırıldı: 2030'a kadar o ülkeyi ilhak edecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün yaptığı ulusa sesleniş konuşması büyük yankı uyandırdı. ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna ziyaretinden sonra konuşan Putin, "Rusya'yı savaş alanında yenmek imkansız. Ukrayna ne kadar çok uzun menzilli füze sistemi alırsa, biz de tehdidi o kadar ileri götüreceğiz." demişti. Putin'in gizli planı deşifre oldu. Moskova'nın 'a kadar Belarus'u ilhak edeceği ve Rusya Federasyonu'nun bünyesine katacağı konuşuluyor. 

PUTİN'DEN RUSYA'NIN ÇIKARLARI MESAJI

Başkent Moskova'da parlamento üyeleri ve askerlere hitap eden Putin, Ukrayna Savaşı hakkında 'Donbass problemini çözmek için her şeyi denedik ancak Batı başka bir senaryo için hazırlandı' dedi. Ukrayna'nın savaştan önce Batı ile silah anlaşmaları için temasa geçtiğini öne süren Putin, Rusya'nın çıkarlarını ve konumunu korumaya devam edeceğini söyledi. 

'RUSYA'YI SAVAŞ ALANINDA YENMEK İMKANSIZ'

Rusya ile ABD arasında imzalanan ve kıtalararası nükleer balistik füze kaabiliyetlerinin sınırlandırılmasını içeren yeni start anlaşmasını askıya aldıklarını duyuran Putin, şu şekilde konuşmuştu:

ABD tek taraflı olarak anlaşmalardan çıktı. Savaşı onlar başlattı ve biz güç kullanarak durdurmak mecburiyetinde kaldık" diye konuştu. "Ukrayna'daki gidişatın sorumluluğu Batı elitlerine aittir" diyen Putin, sözlerine " Rusya'yı savaş alanında yenmek imkansız. Ukrayna ne kadar çok uzun menzilli füze sistemi alırsa, biz de tehdidi o kadar ileri götüreceğiz.

Biden'ın son ana kadar sır gibi saklanan Kiev ziyareti sırasında Putin, başarısız bir füze denemesi yaptı. CNN International'a göre Rusya füze denemesini Biden'ın ziyareti sırasında yaptı. Putin, 5 yıl önce duyurduğu Sarmat isimli kıtalararası balistik füzenin test edildiğine dair ulusa sesleniş konuşmasında açıklama yapmadı. Rus ordusunun envanterine kısa sürede girmesi beklenen Sarmat füzesi, nükleer başlık taşıyabiliyor, Kuzey ve Güney kutbunu geçerek hedefe ulaşabiliyor.

BELARUS 2030'A KADAR İLHAK EDİLECEK

Putin'in Belarus ile ilgili gizli bir plan hazırladığı ve bunun sızdırıldığı iddia ediliyor. Bakanlık belgelerinden sızdırıldığı iddia edilen plana göre Rusya 2030'a kadar Rusya'yı ilhak eetmeyi planlıyor.

Yahoo News ve Süddeutsche Zeitung gazeteleri Putin'in 2018'de kurduğu bir hükümet birimi olan Rusya Devlet Başkanlığı Sınır Ötesi İşbirliği Müdürlüğü tarafından hazırlanan gizli dosyada Belarus'un ilhakına yönelik plan yer aldığını öne sürdü. Gizli belgenin adının "Rusya Federasyonu'nun Belarus'taki Stratejik Hedefleri" olduğu bildirildi. Belgeler, Belarus'u ilhak etmek ve "tarihi Rusya'nın bir parçasını restore etmek" için kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere üç olası yaklaşımı ortaya koyuyor.

LUKAŞENKO TALİMAT VERDİ: 150 BİN KİŞİLİK KARA ORDUSU KURULACAK

Orta vadeli planda ise Belarus'un resmi olarak 2025 gibi erken bir tarihte Rusya'nın bir parçası olduğunu öngörürken, uzun vadeli plan ise 2023'e kadar 7 yıllık bir zaman çizelgesi veriyor. Öte yandan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun, gönüllülerden oluşacak 100 ila 150 bin arasında bir kara ordusu kurulması talimatı verdiği öğrenildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!