banner2

Putin'in seferberlik ilanına dünyadan ilk tepkiler: Tehlikeli tırmanış

Rusya lideri Putin, ulusa sesleniş konuşmasıyla kısmi askeri seferberlik ilan etti. Putin'in kısmi seferberlik açıklamasına dünyadan jet tepki geldi. İngiltere'de Dışişleri Bakanlığı Ofisi'nden Gillian Keegan, "Açıkça bu ciddiye almamız gereken bir durum. Putin'in seferberlik ilanı tehlikeli bir tırmanış" dedi.

Dünya 21.09.2022, 10:34 21.09.2022, 11:14
Abone ol
Putin'in seferberlik ilanına dünyadan ilk tepkiler: Tehlikeli tırmanış

Rusya lideri Vladimir Putin, bu sabah yaptığı ulusa sesleniş konuşmasıyla kısmi askeri seferberlik ilan etti. Rus lider Putin, Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlığını desteklediklerini belirtirken Rusya'nın toprak bütünlüğü için 'her türlü silahı kullanmaya hazır olduklarını ifade etti. Putin, Moskova'nın silah üretimine daha fazla harcama yapacağını da söyledi. Savunma Bakanı Şoygu da kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını söyledi.

İNGİLTERE: TEHLİKELİ TIRMANIŞ

Putin'in kısmi seferberlik açıklamasına dünyadan jet tepki geldi. İngiltere'de Dışişleri Bakanlığı Ofisi'nden Gillian Keegan Sky News'e yaptığı açıklamada iddiaların ciddiye alınması gerektiğini belirtirken "Açıkça bu ciddiye almamız gereken bir durum. Putin'in seferberlik ilanı tehlikeli bir tırmanış" dedi.

ALMANYA: KÖTÜ VE YANLIŞ BİR GELİŞME

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ise konuyla alakalı yaptığı açıklamada "Rusya'nın kısmi askeri seferberlik kararı yanlış ve kötü bir gelişme. Bir sonraki adımda neler yapacağımız konusunda hükümet danışma halinde" dedi.

Almanya Ekonomi Bakanı ise kısmi seferberlik kararını kötü ve yanlış olarak tanımladı.

ABD'DEN TEPKİ: ZAYIFLILIK İŞARETİ

ABD'nin Ukrayna büyükelçisi Bridget Brink, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada seferber klik kararının 'zayıflık' işareti olduğunu belirtti. Bridget Brink, "Sahte referandumlar ve seferberlik kararı Rusya'nın başarısızlığının işaretleridir. ABD, Ukrayna topraklarının ilhakını asla tanımayacak ve ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'nın yanında olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Putinin açıklaması ile gerilim tırmandı Ukrayna, İngiltere ve ABDden peş peşe tepkiler...

UKRAYNA'DAN 3 GÜNLÜK SAVAŞ GÖNDERMESİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin danışmanı Mihaylo Podolyak Twitter hesabından yaptığı açıklamada '3 günlük savaş' göndermesi yaparak şu ifadeleri kullandı;

"3 günlük savaşın 210. gününde Rusya'nın elde ettikleri;

1- Seferberlik
2-Kapatılan sınırlar, bloke edilen banka hesapları
3 Askerden kaçanlar için hapis

Her şey planınıza göre devam ediyor değil mi? Hayatın harika bir mizah anlayışı var."

Putinin açıklaması ile gerilim tırmandı Ukrayna, İngiltere ve ABDden peş peşe tepkiler...

KULEBA: HİÇBİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMEYECEK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da "Sahte referandumlar ve seferberlik hiç bir şeyi değiştirmeyecek. Rusya, Ukrayna topraklarını yasadışı bir şekilde işgal eden saldırılarda bulundu. Ukrayna topraklarını özgürleştirme hakkına sahiptir ve Rusya ne derse desin buna devam edecektir" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!