banner2

Putin ile Aliyev, bölgesel sorunlar hakkında görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Moskova'da bölgesel sorunlar hakkında görüştü.

Dünya 21.07.2021, 01:26 21.07.2021, 12:03
Abone ol
Putin ile Aliyev, bölgesel sorunlar hakkında görüştü

Vladimir Putin ve İlham Aliyev, Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelerek bölgesel sorunlar hakkında görüştü.

Putin ile Aliyev, görüşmenin basına açık olan kısmında önemli açıklamalar yaptı.

Rusya ve Azerbaycan arasındaki ilişkilere dair değerlendirmelerde bulunan Putin, ekonomi alanındaki ilişkilerin Kvodi-19  salgınının ardından düzelmeye başladığını ifade etti.

Putin, bu alanla ilgili yakın zamanda Rus heyetinin Azerbaycan'a gitmek için yola çıkacağı bilgisini paylaşarak, iki ülkenin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında iş birliği yaptığını belirtti.

‘UZLAŞICI ÇÖZÜMLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM’

Bölgesel sorunlar hakkında da konuşan Putin, şu ifadeleri kullandı:

‘Elbette bölgedeki durumun çözüme kavuşturulması en önemli konulardan biri kalmaya devam ediyor. Buna çok büyük ilgi gösteriyorsunuz ve önem veriyorsunuz. Uzlaşıcı çözümlerin bulunulması dolayısıyla sizlere teşekkür ederim. Bunlar her zaman en zor olanlardır. Ancak meselenin çözümünü istiyorsak ki; bunu istiyoruz, bu yoldan ilerlememiz gerekiyor. Şimdiye kadar bunu yapabildik.’

‘ÇATIŞMA SONRASI DÖNEMİN MÜMKÜN OLDUKÇA ACISIZ GEÇMESİNDE KARARLIYIZ’

Aliyev de iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında değerlendirmede bulunarak, ‘İkili ticaret hacmi, ilk yılın yarısında yükseldi. Bu çok önemli çünkü geçen yıl ikili ticarette yüzde 10’luk bir düşüş yaşandı.’ dedi.

Rusya ile ulaşım alanında ilişkilerin geliştiğinin altını çizen Aliyev, sevkiyatların Kuzey-Güney ulaşım koridoru üzerinden yapıldığına dikkati çekti.

Savaşın ardından bölgedeki son duruma işaret eden Aliyev, bu konuda Putin ile sürekli temas halinde olduklarını, bunun bölgenin istikrara kavuşturulmasında son derece önemli bir rol oynadığını ifade etti.

Aliyev, ‘Çatışma sonrası dönemin mümkün oldukça acısız geçmesi konusunda kararlıyız. Ortak girişimlerimizle bunu başarabildiğimizi düşünüyorum.’ dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!