Putin, Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı

Yaklaşık 3 aydır Ukrayna ile savaşta olan Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma süreci ve Ukrayna'daki savaşı, düzenlediği acil toplantıda görüştü.

Dünya 13.05.2022, 23:38 14.05.2022, 02:10
Abone ol
Putin, Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı

Rus lider Vladimir Putin, Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliği gündemiyle ulusal güvenlik konseyini topladı.

Ulusal Güvenlik Konseyi Rus lider Putin'in çağrısıyla toplandı.

GÜNDEM, FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO'YA KATILMA TALEBİ

Kremlin'den gelen açıklamada “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma kararının Rusya’nın güvenliğine olası tehditlerinin" toplantıda tartışılan ana konu olduğunu bildirdi.

ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Llyod Austin Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile görüştü. Austin, Ukrayna'da acil ateşkes çağrısı yaptı, iletişim kanallarının açık olmasının önemine vurgu yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby tarafından yapılan yazılı açıklamada, Austin'in Rus mevkidaşı Şoygu ile 18 Şubat'tan sonra ilk kez telefonda görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, "Bakan Lloyd Austin, 18 Şubat'tan bu yana Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ilk kez 13 Mayıs'ta görüşmüştür. Bakan Austin, (Rusya'ya) Ukrayna'da acil ateşkes çağrısında bulunmuş ve iletişim kanallarının açık tutulmasının önemine dikkati çekmiştir" ifadelerine yer verildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları 24 Şubat'ta başlamış, o tarihten bu yana devam eden savaşta ABD ile Avrupa ülkeleri Moskova'ya yönelik çok sayıda yaptırım kararı almıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!