banner2

Putin'den zehir zemberek açıklama: O ülkeye nükleer silah yerleştireceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den zehir zemberek açıklama. Rus devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan Putin, Belarus'a nükleer silah yerleştireceklerini bildirdi.

Dünya 26.03.2023, 15:39 26.03.2023, 15:43
Abone ol
Putin'den zehir zemberek açıklama: O ülkeye nükleer silah yerleştireceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus devlet televizyonuna verdiği röportajında Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START) yükümlülüklerine uyarak Belarus’a nükleer silahlar yerleştireceklerini duyurdu.

Putin'in yaptığı açıklamaya göre, “Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko yakın müttefik ve derin ilişkilerimiz olduğunu söyleyerek bunu talep ediyor. Biz nükleer silahları Belarus’a vermiyoruz. ABD de müttefiklerine vermiyor. Aslında onların yıllardır yaptığını yapacağız. Onların belirli müttefikleri var ve taşıyıcılarını hazırlıyorlar. Onları da mürettebatları hazırlıyor. Biz de aynı şeyi yapmaya karar verdik.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması yükümlülüklerini ihlal etmeden Belaruslu dostlarımıza destek verdik ve 10 uçaklarını buna güre (nükleer silahlar taşımaya göre) geliştirdik. Bu 10 uçak bu türden silahları kullanmaya hazır" kaydetti.

ÖZEL DEOPLAMA TESİSİNİN BİTİMİNE AZ KALDI

Belarus topraklarında da çalışmaların son sürat devam ettiğini bildiren Putin, “3 Nisan tarihi itibariyle mürettebatların eğitimine başlıyoruz. 1 Temmuz tarihine kadar da özel depolama tesisi inşasını bitireceğiz” açıklamasında bulundu.

Sonrasında konuşmasına devam eden Putin, “Bunlar tabii ki kitle imha silahı kategorisinde değil. Bir şekilde radyasyon tozu oluşturuyor ve bu nedenle tehlikeli nitelikte silahlardır. Kullanılması durumunda kaçınılmaz olarak tarım alanları kirlenecek. Bu nedenle yerel sakinler ve çevre için tehlike oluşacak" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!