banner2

Putin'den ABD ve Batı'ya tehdit: Gereken karşılık verilecek!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gerçekleştirdiği basın toplantısında "Öyle görünüyor ki Batı gerçekten de 'son Ukraynalıya kadar' savaşmaya karar verdi. Artık sadece sözlerle değil eylemleriyle bu kararı verdiler. Ancak belirtmek isterim ki, tüm bunlar olursa Kolektif Batı'nın nükleer bileşenli silahlar kullandığını varsayarak Rusya'da buna göre tepki vermek zorunda kalacak" ifadelerini kullandı.

Dünya 22.03.2023, 00:37
Abone ol
Putin'den ABD ve Batı'ya tehdit: Gereken karşılık verilecek!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Moskova'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından Kremlin Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenleyen ikili, Rusya ve Çin arasında kapsamlı ortaklık ve stratejik işbirliğinin derinleştirilmesine dair ortak bildiriye imza attı.

Ortak bildiide Rusya ve Çin ekonomik olarak koordinasyonlu hareket etmesi öngörülürken iki ülke kendi para birimleriyle ticaretin sürdürülmesi, ticaret yollarının genişletilmesi ve enerji alanında yeni projelerin gerçekleştirilmesi karara bağlandı


ÇİN'İN BARIŞ PLANI

İmzalanan bildiriyi okumasının ardından açıklamalar yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin'in Ukrayna krizinin çözümüne dair sunduğu barış planına atıfta bulunarak Batılı ülkeler ve Ukrayna buna hazır olduğunda bu önerileri değerlendirebileceklerini söyledi. Putin, "Tabi ki (görüşmemizde) Ukrayna'daki durumu göz ardı etmedik. Çin tarafından önerilen barış planının hükümlerinden birçoğunun Rusya'nın yaklaşımlarıyla örtüşüyor ve Batı ile Kiev buna hazır olduğunda, barışçıl çözüm için esas alınabilir. Fakat şu anda onların buna hazır olduğunu görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

RUSYA-ÇİN ORTAKLIĞI

Rusya ve Çin'in stratejik birer ortak olduğuna vurgu yapan Putin, ABD ve Batılı ülkelere karşı birlikte hareket ettiklerini vurgulayarak, "Rusya ve Çin, askeri, ekonomik ve siyasi avantajlar elde etmek amacıyla diğer ülkelerin meşru çıkarlarına zarar veren devlet ve bloklara şiddetle karşı duruyor" dedi.

ÇİN İLE BERABER HAREKET EDİYORUZ

Putin, dünyada bazı ülkeler ve bloklar nedeniyle adaletsizliklerin yaşandığını ifade ederek, "Ekonomide gayrimeşru, siyası çıkar amaçlı yaptırımlar ve diğer ambargoların uygulamada yaygınlaştığını görüyoruz. Vazgeçilemez kuralların çiğnendiğini görüyoruz" dedi. Bu nedenle dünyanın birçok noktasında kargaşanın hakim olduğunu savunan Putin, "Dünyanın birçok noktasında tansiyonun arttığını, küresel siyaset ve ekonomide çatışma ve kriz potansiyeli arttı" ifadelerini kullandı. Bu duruma karşı Çin ile birlikte hareket ettiklerini aktaran Putin, "Rusya ve Çin'in görüşleri birbiriyle çok örtüşüyor veya çok yakın" dedi.

İNGİLTERE'YE ELEŞTİRİ

İngiltere'nin, Ukrayna'ya zayıflatılmış uranyum gönderme planına da  eleşti getiren Vladimir Putin, kendilerine karşı nükleer bileşenli silahların kullanılması durumunda karşılık vereceklerini belirterek, "Bugün İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı'nın Ukrayna'ya yalnızca tank tedariki değil zayıflatılmış uranyum içeren zırh delici mermileri göndereceklerini söylediğini öğrendik. Öyle görünüyor ki Batı gerçekten de 'son Ukraynalıya kadar' savaşmaya karar verdi. Artık sadece sözlerle değil eylemleriyle bu kararı verdiler. Ancak belirtmek isterim ki, tüm bunlar olursa Kolektif Batı'nın nükleer bileşenli silahlar kullandığını varsayarak Rusya'da buna göre tepki vermek zorunda kalacak" dedi.

Rusya ve Çin'in, bağımsız bir dış politika izlediğini aktaran Putin, "BM, BMGK diğer kuruluşlarda daha adil ve demokratik çok kutuplu bir dünya düzeninin oluşturulması için dayanışma içinde çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca, G20, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu BRICS gibi küresel örgütlerde de Çin ile birlikte hareket ettiklerini hatırlattı.

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!