Yandex Metrica

Putin-Biden zirvesi: Kırmızı çizgilerin yerine "olumlu havalar"

Putin-Biden zirvesi: Kırmızı çizgilerin yerine "olumlu havalar"

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki zirve öncesine göre daha olumlu bir havada geçti. İşte zirveye dair notlar.

Dünya

23.01.2024, 17:34

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya geldi. İki liderin zirve öncesi gergin bir hava yaratmasına rağmen zirve sonrası olumlu açıklamalar geldi.

Biden-Putin zirvesinin ardından Kremlin’den yapılan açıklamada, liderlerin karşılıklı olarak Büyükelçilerinin yeniden çalışmaya başlaması kararı aldığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov ise Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov’un Haziran sonuna kadar Washington’daki görevine döneceğini bildirdi.

İki lider, zirve sonrası ayrı açıklamalar da yaptı. Putin, “ABD, Rusya’yı düşman bellemiş” derken, Biden ise “Rusya’daki insan hakları ihlallerine” değindi.

Batı Medyası’ndan Reagan-Gorbaçov benzetmesi

Batı Medyası’nda ise Biden-Putin zirvesi, 1985 yılında yapılan ve devamında Sovyetler Birliği ile NATO arasındaki Soğuk Savaşı sonlandıran Donald Reagan-Mikhail Gorbaçov zirvesine benzetildi.

Her iki zirvenin de Cenevre Gölü’ndeki bir villada yapıldığına dikkat çeken birçok batılı haber ajansı ve gazete, zirveden beklenenin aksine daha olumlu mesajlar çıktığının altını çizdi.

Rusya ve ABD arasında karşılıklı restleşmeler olsa da her iki ülkenin Ortadoğu’daki askeri operasyonlarını birbiriyle ayrı ama koordineli bir şekilde sürdürmesi ise Batı Medyası’nın dikkatinden kaçıyor.

Biden’ın kızmızı çizgisi

Öte yandan, iki lider de zirve öncesi gergin mesajlar vermişti. 

ABD Başkanı Joe Biden, “Kırmızı çizgilerimizi hatırlatacağım”, “Suriye’de başı boş bırakmayacağımızı anlatacağım” gibi açıklamalar yapmasına rağmen zirve sonrası daha olumluydu. 

Biden, zirvenin olumlu bir havada geçtiğini özellikle vurguladı.

Putin ise “ABD ile ilişkilerimiz en alt seviyede” şeklindeki açıklamasına rağmen zirvenin hemen ardından Büyükelçilerin dönüşü konusunu ilk açıklayan lider oldu.

Nükleer silah ve Navalny

Putin ve Biden’ın en fazla üzerinde durduğu konular ise Nükleer Silahların Sınırlandırılması Anlaşması (START) ve Rus muhalif lider Aleksey Navalny oldu.

Biden, Putin’in yaptıklarıyla Rusya’yı aşağı çektiğini söyleyerek, “Eğer Navalny ölürse ilişkilerimizin çökeceğini bildirdim” dedi.

Daha önce Noviçok sinir gazıyla zehirlenen ve yurtdışında tedavi gördükten sonra Ocak ayında Moskova’ya dönen muhalif lider havalimanına iner inmez hapishaneye atılmıştı.

İkili, START anlaşması konusunda da uzlaşıya varırken dünyada nükleer silahların sınırlandırılması çalışmalarına vurgular yaptı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading