banner2

Putin: Avrupa tavan fiyat uygularsa sevkiyatı durdururuz

Rusya Devlet Başkanı Putin, Doğu Ekonomi Forumu'nda yaptığı konuşmada Avrupa'nın tavan fiyat uygulamasına tepki gösterdi. Batı'nın Rusya'ya şart koşacak durumda olmadığını söyleyen Putin, 'çıkarlarımıza aykırı olursa petrol, doğalgaz ve kömür göndermeyiz' dedi.

Dünya 07.09.2022, 13:52 07.09.2022, 15:10
Abone ol
Putin: Avrupa tavan fiyat uygularsa sevkiyatı durdururuz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Vladivostok’ta düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada G7 ve Avrupa Birliği’nin Rus petrol ve doğal gaz ürünlerine tavan fiyat uygulama planlarına tepki gösterdi. Tavan fiyat uygulamasının daha fazla fiyat artışına sebep olacağını söyleyen Putin, Avrupa'yı enerji kaynağı sevkiyatını tamamen durdurmakla tehdit etti.

'BATI BİZE SART KOŞACAK KONUMDA DEĞİL'

“Eğer sözleşmelerimize ve çıkarlarımıza aykırı olursa petrol, doğalgaz veya kömür, hiçbir şey göndermeyiz. Batı bize şartlarını dikte edebilecek konumda değil, mantıklı düşünsünler.” 

'TALEP DOĞRULTUSUNDA SEVKİYAT YAPIYORUZ'

Öte yandan Putin, Rusya’nın enerjiyi bir silah olarak kullandığına yönelik suçlamaları kabul etmedi ve 'Bize gelen talep doğrultusunda doğalgaz sevk ediyoruz. Eğer türbini verirseniz Kuzey Akım’ı yarın faaliyete geçiririz. Ama vermiyorlar.' dedi.

'KUZEY AKIM'I FAALİYETE GEÇİREBİLİRİZ'

Yamal-Avrupa hattını ise Polonya’nın kapattığını söyleyen Putin, Kuzey Akım 2’ye yönelik yaptırımları biz uygulamıyoruz. Amerikalıların baskıları yüzünden yaptılar. Eğer gerekirse Kuzey Akım'ı faaliyete geçirebiliriz.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!