banner2

Portekiz'de ötenazi yasası 4. kez meclisten geçti

Portekiz'de Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa tarafından sürekli veto edilen ötenazi yasası bir daha mecliste oylandı. 4. kez kabul edilen yasa bir kez daha Cumhurbaşkanı De Sousa'nın onayına sunulacak.

Dünya 31.03.2023, 19:09
Abone ol
Portekiz'de ötenazi yasası 4. kez meclisten geçti

Portekiz'de Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa tarafından sürekli veto alan ötenazinin yasallaştırılmasıyla ilgili düzenleme son 5 yılda 4. kez mecliste kabul edildi.

SAĞCILAR KARŞI OY KULLANDI

Ötenazi yasasına iktidardaki Sosyalist Parti (PS) ile muhalefetteki Sol Blok, Özgür, Liberal Girişim ve İnsanlar-Hayvanlar-Doğa partileri destek verirken, bu yasanın referandumla çıkması gerektiğini savunan sağ görüşlü partiler karşı oy kullandı.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE GÖNDERİLEBİLİR

Muhafazakar görüşlü olduğu bilinen Cumhurbaşkanı De Sousa'nın, önüne 4. kez gelen ötenazinin yasallaşmasıyla ilgili yasayı imzalaması ya da Anayasa Mahkemesine göndermesi gerekiyor.

Mecliste konuşan PS milletvekili İsabel Moreira, Cumhurbaşkanı'nın bu kez yasayı onaylaması için gerekli koşulların olduğunu söyledi.

FİZİKSEL YETERSİZLİK ŞARTI

Bir önceki metine göre yasadaki temel değişiklik, ötenazinin ancak hastanın tamamen fiziksel yetersizliği olduğu durumlarda uygulanabilmesine izin verilmesi oldu.

ACI ÇEKEN KİŞİLERE DE UYGULANACAK

Yasa tasarısına göre tıbbi yardımlı ölüm olarak tanımlanan ötenazi, kişinin kendi kaderini tayin etmesinde temel hak olarak belirtilerek, sadece ciddi ve tedavi edilemez hastalık ile ciddi yaralanma durumlarında acı çeken kişilere uygulanabilecek.

İKİ AYLIK TEDAVİDEN SONRA UYGULANACAK

Ötenazi talep eden kişinin en az iki ay zorunlu psikolojik tedavi süreci izlemesi ve sonrasında yeniden onay vermesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!