banner2

Polonya-Ukrayna gerginliği: Büyükelçi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin BM Genel Kurulunda Polonya ile ilgili söylediği sözler üzerine Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Zvarych Polonya Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Dünya 20.09.2023, 19:00 20.09.2023, 19:51
Abone ol
Polonya-Ukrayna gerginliği: Büyükelçi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Polonya, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yaptığı konuşmada sarf ettiği sözler nedeniyle Ukrayna'nın Varşova Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

"GÜÇLÜ BİR PROTESTO İLETİLDİ"

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, Dışişleri Bakan Yardımcısı Pawel Jablonski'nin, Zelenski'nin AB'ye tahıl sevkiyatının engellenmesine ilişkin sözleri üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrılan Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Zvarych'e güçlü bir protesto ilettiği belirtildi.

"POLONYALI ÇİFTÇİLERİN ÇIKARLARINI KORUYORUZ"

Açıklamada, "Çok taraflı forumlarda Polonya'ya baskı yapmak ya da uluslararası mahkemelere şikayette bulunmak, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için uygun yöntemler değildir." ifadesi kullanılarak Polonya hükümetinin attığı adımların Polonyalı çiftçilerin çıkarlarını korumayı amaçladığı, ulusal hukuka, AB hukukuna ve uluslararası hukuka uygun olduğu, bu eylemlerin Polonya'ya karşı etkili olmayacağı belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, 19 Eylül'de BM Genel Kurulundaki konuşmasında, "Avrupa'daki bazı dostlarımızın siyasi tiyatroda dayanışmayı nasıl oynadıklarını, tahıldan gerilim filmi yaptıklarını görmek endişe verici." diyerek Macaristan, Polonya ve Slovakya'nın, Ukrayna tarım ürünlerinin ithalatına getirdiği kısıtlamalara göndermede bulunmuştu.

AB Komisyonu 15 Eylül'de Ukrayna'dan tahıl ve diğer tarım ürünlerinin tedarikine yönelik ambargoyu uzatmamış bunun ardından Macaristan, Polonya ve Slovakya, Ukrayna'dan tahıl ithalatını tek taraflı olarak yasakladıklarını duyurmuştu.

Buna karşılık Kiev, Dünya Ticaret Örgütüne şikayette bulundu.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna tarafından Polonya'ya Dünya Ticaret Örgütü nezdinde açılan davayı kabul etmediklerini belirterek, "Ukraynalı yetkilileri uyarıyorum; eğer çatışmayı bu şekilde tırmandırırlarsa Polonya topraklarına ithalat yasağına daha fazla ürün ekleyeceğiz." ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!