banner2

Polonya Başbakanı Morawiecki'den Zelenski'ye uyarı: 'Bir daha bize hakaret etme'

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, çıktığı seçim mitinginde "Başkan Zelenski'ye BM'de yaptığı konuşmada olduğu gibi bir daha asla Polonyalılara hakaret etmemesini söylemek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Dünya 23.09.2023, 19:20 23.09.2023, 20:12
Abone ol
Polonya Başbakanı Morawiecki'den Zelenski'ye uyarı: 'Bir daha bize hakaret etme'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Polonya'ya yönelik eleştirel bir konuşma yapması iki komşu ülke arasındaki ilişkileri bozdu.

Avrupa Birliği'nin (AB) 15 Eylül'de Ukrayna'dan tahıl ithalatı yasağını kaldırmasına rağmen Polonya'nın bu yasağı uzatması ve daha sonrasında da Ukrayna'ya silah desteğini durduracağını açıklamasının ardından şimdi de Başbakan Mateusz Morawiecki, Zelenski'nin Lehlere "hakaret etmemesi" gerektiğini açıkladı. 

"SİYASİ TİYATRO"

Zelenski, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Kiev'in tahıl ihracatı için kara yollarını korumaya çalıştığını ancak tahıl ithalatıyla ilgili "siyasi tiyatronun" sadece Moskova'ya yardımcı olduğunu söylemiş ve başta Polonya olmak üzere komşularının tepkisini çekmişti. 

VARŞOVA BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞA ÇAĞRILMIŞTI

Zelenski'nin BM Genel Kurulunda Polonya ile ilgili söylediği sözler üzerine Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Zvarych Polonya Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

"UKRAYNA'YA ARTIK SİLAH GÖNDERMEYECEĞİZ"

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, "Artık Ukrayna'ya herhangi bir silah göndermiyoruz, çünkü artık kendimizi en modern silahlarla silahlandıracağız." şeklinde konuşmuştu.

CUMHURBAŞKANI DUDA DA SİLAH GÖNDERMEYE KARŞI ÇIKMIŞTI

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, "Polonya'nın güvenliğini artırmak için milyarlarca dolara satın aldığımız yeni silahlarımızı bir başkasına devredemeyiz. Şu anda Güney Kore ya da ABD'den aldığımız Abrams, Patriot sistemleri ya da HIMARS gibi yeni silahların transferine ilk karşı çıkan ben olacağım." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!