Yandex Metrica

Sitede Ara

Petrol arzına bir darbe daha: 2 yıl önce patlatılan tesisi bu kez böyle vurdular

Petrol arzına bir darbe daha: 2 yıl önce patlatılan tesisi bu kez böyle vurdular

Ukrayna 2022 Haziran'ında Çin yapımı İHA ile patlattığı Rus petrol rafinerisini saldırıdan 2 yıl sonra bir kez daha hedef aldı. Bu kez Ukrayna kamikaze İHA'larıyla gerçekleşen saldırı, yıllık 5 milyon ton petrol işleme kapasiteli Novoşahtinsk rafinerisini devredışı bıraktı. 

Dünya

06.06.2024, 20:05

Ukrayna, Rusya'nın savaşı idame ettirme kapasitesini baltalamak ve ekonomisine darbe vurmak için rafineri bombalamayı sürdürüyor. 

Sınır hattına yakın Rostov oblastındaki dev Novoşahtinsk rafinerisi Ukrayna bombalarının hedefi oldu. Bu rafinerinin ilginç bir özelliği bulunuyor. Tesis 2 yıl önce yine haziran ayında bomba yüklü kamikaze İHA ile vurulmuştu. 

22 Haziran 2022 tarihinde gerçekleşen saldırıda patlayıcı yüklü İHA ilk kez Rus topraklarında bir tesisi hedef almış ve saldırılar sonraki dönemde artarak devam etmişti. O dönem Ukrayna kendi İHA'larını üretemediği için saldırıda Çin yapımı Mugin-5 Pro kullanılmıştı. 

Novoşahtinsk rafinerisine saldırı anları çevredekiler tarafından görüntülenmişti.

O anları kayda alan biri, ilk başta Rus ordusuna ait insansız hava aracı zannettiği cisimden övgüyle bahsederken bu aracın tesisin tam üzerine düşüp infilak etmesiyle derin bir şok yaşayıp uzun süre küfür etmişti. 

Yunanistan Kıbrıs'taki Türk köyüne deniz üssü kuruyor: Anlaşmayı duyurdular Yunanistan Kıbrıs'taki Türk köyüne deniz üssü kuruyor: Anlaşmayı duyurdular Haberi Görüntüle

İKİ YIL SONRA AYNI TESİS BU HALDE

O tarihten neredeyse tam 2 yıl sonra aynı tesis yine kamikaze İHA'nın hedefi oldu. Rus medyası, saldırının birincil yağ işleme ünitesinde hasara yol açtığını, bunun da petrol rafine işlemlerinin tamamen durması anlamına geldiğini kaydediyor. 

Her biri yıllık 2,5 milyon ton petrol işleme kapasiteli 2 adet ünitenin hasar görmesi, Rusya'nın akaryakıt ihracatına yeni bir darbe oldu. 

5 milyon ton petrol işleme kapasiteli Novoşahtinsk haricinde, yıllık 6,6 milyonluk kapasitesi bulunan Ilsky rafinerisi de saldırıya uğramıştı.

Ukraynalılar yerli olarak ürettikleri çeşitli tiplerdeki insansız hava araçlarıyla çok uzun menzilli saldırılar gerçekleştirebiliyor. 

Sınır hattının 1400 kilometre ötesindeki Başkurdistan'da yine bir tesis saldırıya uğramış, aynı zamanda Rusya tarafından Tataristan'ın Yelabuga bölgesinde kamikaze İHA üretilen fabrika aynı araçlarla hedef alınmıştı. 

Türkiye ve Fransa arasında okul krizi! Anlaşma sağlanmazsa öğrenci alınmayacak Türkiye ve Fransa arasında okul krizi! Anlaşma sağlanmazsa öğrenci alınmayacak Haberi Görüntüle

TOPLAM KAPASİTENİN YÜZDE 16'SI DEVRE DIŞI

2023 yılında yükselişe geçen ve 2024 boyunca tırmanan saldırılar, Rusya'nın petrol-doğalgaz tesislerindeki toplam kapasitenin yüzde 16'sını devre dışı bıraktı. Bu durum küresel petrol arzı için risk oluşturuyor.

Vurulan rafinerilerde öncelikle yangın söndürme işleminin ardından tamirat safhası başlıyor. Tesisin yeniden işler hale gelmesi aylar sürebiliyor. Rusya'nın Batı yaptırımlarından ötürü kritik rafineri bileşenlerine ulaşmakta güçlük çektiği ve bu durumun tamirat aşamasını güçleştirdiği ileri sürülüyor. 

Rus rafinerileri 2 yıldır periyodik olarak saldırıya uğruyor.

Geçtiğimiz aylarda Amerikan yönetiminin Ukraynalıları, Rus tesislerine saldırmamaları yönünde uyardıkları ortaya çıkmıştı. Buna gerekçe olarak, tesislerin devredışı kalmasıyla petrole ulaşım maliyetinin artacağı ve bunun da küresel ölçekte enflasyonu yükseltebileceği, başkanlık seçimlerine hazırlanan Joe Biden'ın bu durumdan olumsuz etkileneceği gösterilmişti. 

Bu tip uyarılara aldırmayan Ukraynalılar Rus ekonomik varlığını hedeflemeyi sürdürüyor.  

Habere Tepki Ver

0

0

2

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading