banner2

Pentagon'un 25 ülkede biyolojik laboratuvarları bulunuyor! Ölümcül virüs tehlikesi...

Kooperatif Biyolojik Katılım Programı'nın verilerine göre ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 25 ülkede yüzlerce biyolojik laboratuvarı bulunuyor. Geçtiğimiz hafta Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'da ABD'ye ait 30 biyolojik laboratuvar bulunduğunu iddia ederken, Çin Pentagon'un 30 ülkede 336 laboratuvarı olduğunu ve bunların faaliyetlerini gizlediğini belirtiyor. Çin ayrıca bu laboratuvarlarda çok tehlikeli virüslerin bulunduğunu öne sürüyor.

Dünya 13.03.2022, 01:34 13.03.2022, 03:06
Abone ol
Pentagon'un 25 ülkede biyolojik laboratuvarları bulunuyor! Ölümcül virüs tehlikesi...

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bünyesinde faaliyet gösteren yüzlerce biyolojik laboratuvarlarda hangi çalışmaların yapıldığını henüz açıklamazken Rusya ve Çin'den sert tepkiler yükseliyor.

İŞTE O HARİTA

Sovyetler Birliği'nin biyolojik silahlarını araştırmak için kurulan Kooperatif Biyolojik Katılım Programı'nın "The Cooperative Biological Engagement Program (CBEP)" açıklamasına göre Pentagon'un 25 ülkede biyolojik laboratuvarı var. CBEP o ülkelerin haritalarını paylaştı. Program, özellikle tehlikeli patojenlere yönelik bilimsel araştırmaların finanse edilmesine katılıyor.

Geçtiğimiz hafta Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'da ABD'ye ait 30 biyolojik laboratuvar bulunduğunu iddia etmişti.

PENTAGON'A BİYOLOJİK SUÇLAMA

Pentagon'un eski Sovyetler Birliği coğrafyasında askeri biyolojik programlar yürüttüğünü belirten Rus askeri güçlerine bağlı Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Komutanı İgor Kirillov, şöyle ifadeleri kullanmıştı:

"Ukrayna'da 30 biyolojik laboratuvarı içeren ağ oluşturuldu. Bunlar, bilimsel araştırma ve sıhhi epidemiyolojik olarak iki türdür. Askeri kuruma bağlı Black and Veatch şirketi, söz konusu projelerin uygulanması sürecinde yer alıyor."

Söz konusu laboratuvarın Ukrayna'nın Lviv, Harkiv ve Poltava kentlerinde bulunduğunu ve bunların imha edildiği bilgisini paylaşan Kirillov, burada "veba, şarbon, bruselloz, difteri, salmonelloz, dizanteri patojenleri izine rastlandığını" iddia etti. Kirillov, Ukrayna'daki bu tür programların acilen imha edildiğini açıklamıştı.

UKRAYNA PENTAGON'UN LABORATUVARLARINI KONTROL EDEMİYOR

Öte yandan Ukrayna'nın askeri biyolojik laboratuvarlar üzerinde hiçbir kontrolünün olmadığı, Ukrayna hükümetinin programla ilgili hassas bilgileri yayınlamasına izin verilmediği iddialar arasında.

"UKRAYNA'DA ÇOK TEHLİKELİ VİRÜSLER BU LABORATUVARDA SAKLANIYOR OLMALI"

Çin, Rusya'nın ortaya attığı "ABD ordusunun Ukrayna'da biyolojik silah laboratuvarları kurduğuna" ilişkin iddiasını tekrarlayarak, Beyaz Saray'a iddia edilen biyolojik faaliyetlerini açıklama çağrısı yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, geçtiğimiz hafta, Rusya'nın ABD'nin bu laboratuvarlarda biyolojik askeri programlar yürüttüğü ve çok sayıda tehlikeli virüsü depoladığı iddiasına ilişkin soruyu yanıtladı.

ABD'nin yayımladığı verilere göre, Ukrayna'da 26 biyoloji laboratuvarı kurduğunu ve bunların tamamının Savunma Bakanlığı kontrolünde olduğunu öne süren Cao, şöyle konuştu:

"Ukrayna'daki tüm tehlikeli virüsler, bu laboratuvarda saklanıyor olmalı. Tüm araştırma faaliyetleri, ABD tarafından yürütülüyor ve onun izni olmadan hiçbir bilgi açıklanamıyor. Mevcut durumda tüm taraflara Ukrayna ve çevre ülke vatandaşlarının ve tüm dünyanın sağlığı ile güvenliği göz önüne alınarak bu laboratuvarların güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz."

ÇİN: PENTAGON'UN 30 ÜLKEDE 336 LABORATUVARI VAR

ABD'nin, hangi virüslerin depolandığı ve hangi araştırmaların yapıldığı başta olmak üzere bu laboratuvarlarla bağlantılı bilgileri en kısa zamanda açıklaması gerektiğini belirten Cao, şu ifadeleri kullandı:

"ABD'nin Ukrayna'daki biyo-askeri faaliyetleri yalnızca buz dağının görünen yüzü. ABD Savunma Bakanlığı, 'biyo-güvenlik risklerini gidermek ve küresel kamu sağlığını güçlendirmek' adı altında 30 ülkede 336 biyoloji laboratuvarını kontrol ediyor. Evet, yanlış duymadınız, 336. ABD, ayrıca kendi topraklarında Fort Detrick Üssü'nde de çok sayıda biyo-askeri faaliyet yürütüyor. ABD'nin gerçek niyeti nedir? Tam olarak ne yaptınız?"

"ABD DOĞRULAMAYI REDDETTİ"

Cao, Washington yönetiminin bu konuda tavrının daima baştan savma olduğunu, hatta uluslararası toplumun bu konudaki sorgulamalarını "yalan bilgi yaymak" diye nitelendirdiğini söyleyerek, "Dahası ABD, 20 yıl boyunca Biyolojik Silahlar Sözleşmesi'nin doğrulama mekanizmasının oluşturulmasına tek başına engel oldu ve sınırları içindeki ve dışındaki biyolojik tesislerinin varlığını doğrulamayı reddetti. Bu, uluslararası toplumun endişelerini daha fazla artırdı." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!