banner2

Pentagon, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşı kazanabileceğini iddia etti: Ruslar belirledikleri stratejik hedeflerin hiçbirine ulaşamadı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ukrayna’da belirlediği stratejik hedeflerin neredeyse hiçbirini elde edemediğini vurgulayarak, Ukrayna ordusunun Rusya’ya karşı savaşı kazanabileceğini iddia etti.

Dünya 23.03.2022, 01:59 23.03.2022, 02:12
Abone ol
Pentagon, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşı kazanabileceğini iddia etti: Ruslar belirledikleri stratejik hedeflerin hiçbirine ulaşamadı

Rusya ile Ukrayna savaşı 28. gününe girerken Pentagon'dan flaş bir açıklama geldi.

RUSLAR STRATEJİK HEDEFLERİN HİÇBİRİNE ULAŞAMADI

Günlük basın toplantısında Ukrayna-Rusya savaşı üzerine soruları yanıtlayan Kirby, Rus ordusunun halen büyük ölçüde hedeflerini gerçekleştiremediğini ifade etti.

Bir gazetecinin "Askeri bir bakış açısıyla açısıyla, Ukrayna'nın savaşı kazanmasının mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna Kirby, "Evet düşünüyoruz. Bazı yerlerde bunu yapıyorlar da. Rusların ele geçirdiği veya işgal ettiği toprakları geri almaya çalışıyorlar. Ruslar belirledikleri stratejik hedeflerin hiçbirine ulaşamadı. Ve ulaştıkları hedeflere de kesinlikle kolay ya da kayıpsız ulaşamadılar. Ukraynalılar çok sert bir savunma yapıyorlar." yanıtını verdi.

RUSYA'NIN NÜKLEER KONUŞLANDIRMASI YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Kremlin Sözcüsü Dimirty Peşkov’un Rusya'nın "varoluşsal bir tehditle karşı karşıya kaldığı takdirde" nükleer silahlara başvurabileceğine ilişkin yorumu üzerine bir soruya yanıt veren Kirby, Rusya’nın nükleer silah konuşlanmasını değiştirip değiştirmediğini yakından takip ettiklerini söyledi.

Kirby, "Stratejik caydırıcılık konuşlanmamızı değiştirmemiz gerektiği sonucuna varmamıza neden olacak hiçbir şey görmediğimizi söyleyebilirim. Bakan (Lloyd Austin) stratejik caydırıcılık konuşlanmamızın sadece anavatanı değil, müttefiklerimizi ve ortaklarımızı da savunmak için iyi yapılandırıldığı konusunda rahat ve emin." diye konuştu.

Sözcü, Rusya’nın nükleer ile ilgili retoriğini ise “tehlikeli” olarak nitelendirdi ve bu şekilde nükleer silahları gündeme getirmenin “sorumlu bir nükleer gücün hareket etmesi gerektiği bir yol olmadığını” belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!